loading

Varant işlemlerini amacına göre ikiye ayırabiliriz: Yatırım ve Korunma.

Varantları doğru şekilde kullanmak diğer yatırım araçlarına göre daha önemlidir çünkü varantlar kullanıma göre riski arttırabilir veya azaltabilir. Yatırımcının dayanak varlıktaki beklentisi doğru olsa bile yanlış varantı seçmiş olması durumunda zarar edebilir.

1-Kısa Vade

Kısa vadeli yatırımcı, varantı kullanarak elde edeceği gelirden ziyade, dayanak varlığın fiyat değişiminin kaldıraçlı yansımasından düşük işlem komisyonu ile faydalanmayı amaçlamaktadır.

Kısa vadeli al-sat yapan yatırımcılar kaldıracı yüksek olduğu için genelde  “zararda” tabir edilen varantları tercih ederler ama kısa vadeli ve özellikle gün içi al-sat işlemlerinde duyarlılığı yüksek olan varantları seçmek gereklidir.

Yatırımcının dikkat etmesi gereken bir diğer nokta alım ve satım kotasyonu arasındaki farktır. Bu makas açıldıkça yatırımcının kar etme şansı da azalacaktır. Bu noktada alım satım makasına varant fiyatı ile oransal olarak bakmak gerektiğini belirtmek lazım. Örnek olarak 0.50 TL fiyatlı varantın 1 kuruş makas ile işlem görmesi (%2) ile 1 TL fiyatlı varantın aynı makasa sahip olması (%1) aynı şey değildir.

Yatırımcı dayanak varlığa kaldıraçlı olarak yatırım yapmak istiyorsa örtük oynaklığın sürekli değişmesi belirsizlik yaratacağından dolayı yatırımcı için önem taşıyan örtük oynaklık seviyesi değil örtük oynaklığın istikrarıdır.

2-Korunma

Portföy Sigortası

Portföyünüzde bir değer kaybı meydana gelmesi durumunda varantları bir çeşit kasko sigortası gibi  kullanarak piyasada oluşan bu ters hareketlerden korunabilirsiniz. Herhangi bir değer kaybı olmaması durumunda ise bu sigorta devreye girmeyecek ve siz de varlığınızın değer artışından faydalanabileceksiniz.

Nakit Sağlama

Karınızı realize etmek istediğiniz varlığınızı piyasada satarak olası yükselişkleri de kaçırmamak amacıyla yerine bir alım varantı satın alabilir, bu sayede varlığın fiyatı düşerken zarar etmeden, fiyatı yükseldiği zaman karı varantlardan elde edebilirsiniz.

Korunmak İstenen PozisyonPortföy SigortasıNakit Sağlama
Uzun PozisyonSatım varantı alınırPozisyon likidite edilir ve alım varantı alınır
Kısa PozisyonAlım varantı alınırPozisyon likidite edilir ve satım varantı alınır

3-Anapara Koruma

Anapara korumalı stratejiler ile sermayenizi koruyarak dayanak varlığa yatırım yapabilirsiniz.

Piyasada beklentilerinizin gerçekleşmesi durumunda kazanç elde edebilir, aksi durumda ise yatırdığınız parayı geri alabilirsiniz.

;
;
;