İş Varant | İtfalar 25.08.2017 15:33:08

Merhaba,

Petrol Varantı yatırımcılarının dikkatine,

Ağustos vadeli 8 adet Petrol varantımız 25 Ağustos Cuma itfa oluyor. 25 Ağustos Cuma, Ağustos vadeli Petrol Varantlarımızın son işlem günüdür. Varantların karlı itfa olması durumunda, yatırımcılara elde edilecekleri kar miktarı vade sonunu izleyen 3. işgünü olan 31 Ağustos 2017 Perşembe günü ödenecektir.

Varantın vadesinde dikkate alınacak dayanak gösterge uzlaşı değeri, vade tarihinde ICE Futures Europe - Commodities borsasında işlem gören ilgili ICE Brent Petrol vadeli işlem sözleşmesinin uzlaşı fiyatıdır. Uzlaşı fiyatı ile kullanım fiyatı arasındaki farkın çarpan ile çarpılması sureti ile bulunacak tutar vade tarihindeki TCMB Türk Lirası - Amerikan Doları alış kuru ile çarpılarak takas gününde yatırımcıya ödenir.

Petrol varantlarının dayanak varlıkları vadesine göre değişiklik gösterir. Farklı vadelerdeki Petrol varantlarının dayanak varlıkları ilgili vadedeki ICE Brent Petrol vadeli kontratıdır.

25.Ağustos.2017 vadeli Petrol varantlarının dayanak varlığı ICE Brent Ekim 2017 vadeli kontratı,
26.Eylül.2017 vadeli Petrol varantlarının dayanak varlığı ise ICE Brent Kasım 2017 vadeli kontratıdır,
26.Ekim.2017 vadeli Petrol varantlarının dayanak varlığı ise ICE Brent Aralık 2017 vadeli kontratıdır.

Lokal veri sağlayıcıların veri tabanından (Matriks, Foreks gibi) BRENT spot fiyatını takip eden yatırımcılar, ICE vadeli kontratlarının itfa gününde, BRENT spot fiyatında bir gün öncesine göre büyük farklılıklar görebilirler. Bunun sebebi veri sağlayıcılardaki BRENT spot değerinin, yakın vadeli kontratın fiyatını göstermesidir. Vadenin son gününde BRENT spot bir sonraki ayın kontratına geçer ve BRENT spottaki hareketin sebebi bu değişimden kaynaklanmaktadır.

Aktif Tüm Varantlarımıza Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/varant-izleme
Varant Hesap/Analiz Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/hesaplama-analiz.aspx
Eğitim Videolarına ve Bültenlere Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/video-bulten/videolar/platform-egitim-videolari.aspx

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için bize İş Varant Destek Hattından ulaşabilirsiniz. 0 212 350 2300 - www.isvarant.com

Raporu Göster

Analist: Yurtiçi Piyasalar Müdürlüğü