İş Varant | Duyuru 05.10.2021 10:03:42

Merhaba,

PBIUI varantında SPK izinli ihraç miktarımızın tamamını satmış bulunuyoruz. Bu nedenle ilgili varantlarda piyasa yapıcı satış kotasyonu giremiyoruz. Piyasa yapıcı alış fiyatımız üzerinde yer alan fiyat seviyeleri Borsa İstanbul kuralları çerçevesinde yatımcıların kendi belirledikleri alış ve satış fiyatlarıdır. Yatırımcıların belirlediği fiyatlar dayanak varlık hareketleri ile paralellik göstermeyebilir.

Yatırımcılarımızın; PBIUI varantlarında alım işlemi yapmamalarını veya yapacaklarsa da alım yaptıkları fiyata çok dikkat etmelerini öneriyoruz.

Örnek:
Duyurunun yayınlanma saati itibarıyla SPK izinli ihraç miktarımızın tamamını satmış bulunduğumuz PBIUI varantının piyasa yapıcı alış kotasyonu (teorik fiyatı) 0,08 TL iken Borsa İstanbul kuralları çerçevesinde yatımcıların kendi belirledikleri alış satış fiyatları neticesinde PBIUI varant tahtasındaki satış seviyesi 0,11 TL de bulunmaktadır. (yani PBIUI varantını 0,11 TL’den alabilirsiniz.)

Duyurunun yayınlanma saati itibarıyla teorik değeri 0,08 TL olan PBIUI varantını varant tahtasındaki alış seviyesi olan 0,11 TL den almak, PBIUI varantını teorik değerinden 0,03 TL daha pahalıya almak anlamına gelmektedir.

"Varant Akademi - Piyasa Yapıcı Hakkında Bilinmesi Gerekenler" konulu animasyon videomuzu İş Yatırım YouTube kanalımızdan izleyebilirsiniz.Piyasa Yapıcı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
https://youtu.be/hCAL4XtDqqQ

Raporu Göster

Analist: Dinç Ekin