İş Varant Raporu: İş Varant 11.01.2021 11:56:53


Günaydın,

Varant Raporuna aşağıda yer alan "Raporu Göster" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Raporun canlı haline ulaşmak için TIKLAYINIZ.

ABD tahvil faizlerindeki artış Türkiye varlıkları için tehdit mi?

İyi haberler ve güçlü bir risk iştahıyla yeni yıla başladık. Demokrat zaferi reflasyon senaryosu ihtimalini güçlendirirken devlet tahvillerinden hisse senedi ve krediye rotasyon hız kazandı. Demokrat zaferini genişleyici maliye politikaları ve yüksek vergiler olarak okuyan yatırımcılar büyümeden yararlanacak hisse senedi, emtia ve krediyi alırken uzun vadeli devlet tahvillerini satıyor.

Yeni yılın kötü sürprizi, ABD dolarının değer kazanmaya başlaması. Büyüme tahminlerindeki artış ve uzun tahvil faizlerindeki yükselişle birlikte dolar sene başından beri kaybının tamamını geri aldı.

Dolardaki sınırlı güçlenme henüz bizi rahatsız edecek boyutta değil. Cuma günü açıklanan ve Nisan sonrasında ilk kez zayıflama gösteren tarım dışı istihdam verisi ABD tahvillerindeki yükselişi frenleyip ve doların güçlenmesini baskılayabilir.

Gelişmekte olan para birimlerinde son günlerde görülen kayıp henüz tehdit oluşturmuyor. Brezilya reali ve Güney Afrika randı salgına karşı başarısız mücadele nedeniyle dolara karşı %4 kayıpla gelişmekte olan ülkelerden negatif ayrışıyor. Ama genele yaygın bir satış söz konusu değil.

Doların güçlendiği son iki günde Türk lirası gelişmekte olan piyasalardan negatif arışmaya başladı. Uzun zamandan beri ilk kez Türk lirasının en çok değer kaybeden gelişmekte olan para birimleri arasında görüyoruz. Türkiye hisse senetlerinde henüz bir etki görmüyoruz. MSCI Türkiye gelişmekte olan borsaların hafif gerisinde kalıyor. Ancak üç aydan kısa sürede dip seviyelerden %40’a yakın getiri sağlayan bir piyasanın yorulmasını normal görmek gerek.

NOT: Raporda Piyasa Yapıcı Alış fiyatı 0,00 olan varantlarda, rapor hazırlanma esnasında işlem gerçekleşiyor olabilir.

11:23 itibariyle Brent Petrol, Nisan 2021 kontratı 55,32 seviyesindedir.

11:23 itibariyle Brent Petrol, Mayıs 2021 kontratı 55,08 seviyesindedir.

11:23 itibariyle DAX Mart 2021 vadeli kontratı: 13.967,0

11:23 itibariyle Pamuk Mart 2021 Vadeli KG/TL: 13,05 TL

*Piyasalar Raporu İş Yatırım Araştırma Bölümünün günlük raporundan alınmaktadır.

Varant Karşılaştırma Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-karsilastirma.aspx?group=index

Varant Hesap/Analiz Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/hesaplama-analiz.aspx

Eğitim Videolarına ve Bültenlere Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/video-bulten/videolar/platform-egitim-videolari.aspx

Varant Seçer Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varantsecer.aspx

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için bize İş Varant Destek Hattından ulaşabilirsiniz. 0 212 350 2300 - www.isvarant.com

Raporu Göster

Analist: Cüneyt Güler