İş Varant Raporu: İş Varant 14.12.2020 11:44:29


Günaydın,

Varant Raporuna aşağıda yer alan "Raporu Göster" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Raporun canlı haline ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Küresel konjonktür Türkiye varlıklarını destekliyor

Dünya borsaları haftaya pozitif bir havayla başlıyor. Salgının yayılması ve can kaybının artması nedeniyle ABD ve Almanya gibi ülkelerin bölgesel ve/veya geçici kapatmaya gitmesi piyasaları dalgalandırabilir. Ancak yükseliş trendinin bozulmasını beklemiyoruz. Aşının dağıtılmaya başlanmasını ekonominin normale dönmesinin işareti olarak gören yatırımcılar riskli varlıklara yönelmeye devam eder.

Risk iştahının güçlendiği geçmiş verinin incelenmesi yatırımcıların bu dönemlerde tahvil ve nakitten hisse senedine ve emtiaya yöneldiğini gösteriyor. Tarih kendini tekrar etmez ama, bu defa da benzer bir eğilim bekliyoruz.

Tahvil faizlerinin yükseleceği ve verim eğrilerinin dikleşeceği bu dönemde portföylerde büyümeden yararlanacak hisse ve emtia ağırlığının artırılması kaçınılmaz gözüküyor. Hisse seçiminde teknolojiden döngüsel hisselere, emtia seçiminde altından büyümeye duyarlı enerjiye ve metallere geçilmesini bekleriz.

Gelişmekte olan ülkeler bu süreçten en çok yararlanacak varlık grubu olarak öne çıkıyor. Politika hatası yapmayan gelişmekte olan ülkelerin, hisse senetleri, tahvilleri ve yerel paraları gelişmiş piyasalara göre daha iyi performans gösterecek.

Mevcut konjonktür, son yıllarda gelişmekte olan ülkelerin gerisinde kalan Türkiye varlıkları için tarihi bir fırsat sunuyor. Yeni ekonomi yönetimi piyasa dostu politikaları gerçekçi bir yapısal reform ajandası ile destekleyebilir ve jeopolitik riskleri yönetebilirse gelişmekte olan ülkelerle aramızdaki makası kapatmaya başlarız.

NOT: Raporda Piyasa Yapıcı Alış fiyatı 0,00 olan varantlarda, rapor hazırlanma esnasında işlem gerçekleşiyor olabilir.

10:30 itibariyle Brent Petrol, Şubat 2021 kontratı 50,63 seviyesindedir.

10:30 itibariyle Brent Petrol, Nisan 2021 kontratı 50,45 seviyesindedir.

10:30 itibariyle DAX Aralık 2020 vadeli kontratı: 13.170,0

10:30 itibariyle Pamuk Mart Vadeli KG/TL: 12,96 TL

*Piyasalar Raporu İş Yatırım Araştırma Bölümünün günlük raporundan alınmaktadır.

Varant Karşılaştırma Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-karsilastirma.aspx?group=index

Varant Hesap/Analiz Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/hesaplama-analiz.aspx

Eğitim Videolarına ve Bültenlere Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/video-bulten/videolar/platform-egitim-videolari.aspx

Varant Seçer Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varantsecer.aspx

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için bize İş Varant Destek Hattından ulaşabilirsiniz. 0 212 350 2300 - www.isvarant.com

Raporu Göster

Analist: Cüneyt Güler