İş Varant Raporu: İş Varant 01.12.2020 12:44:48


Günaydın,

Varant Raporuna aşağıda yer alan "Raporu Göster" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Raporun canlı haline ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Borsadaki sert satışı, ayı tuzağı olarak görüyoruz

Vaka sayısındaki artış ve toplumsal hareketliliğin azalması dünya piyasalarında kar satışlarına yol açtı. Hızlı yükseliş sonrası gelen satışları yükselen trendi bozacak bir gelişme olarak görmüyoruz. Aşının dağıtılmaya başlanması ile ekonomide normalleşme temasının yeniden öne çıkacağını öngörüyoruz.

Türkiye varlıkları Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısında salgına karşı ekonominin kapatılması kararı alınacak endişesiyle dünyadan negatif ayrıştı. Son dönemdeki hızlı yükseliş satışların normale göre daha sert olmasına yol açtı. Kaderin cilvesi, piyasadaki satışlar Türkiye’nin üçüncü çeyrekte en hızlı büyüyen G20 ekonomisi olduğunun anlaşıldığı güne denk geldi.

Son dönemin yükseleni bankalar ve havacılık hisseleri satış dalgasında en çok dayak yiyenler arasında yer aldı. Buna karşı perakende gıda günün yıldızı konumundaydı. Piyasalar sert hareketleri seviyor. Biz her iki gruptaki şirketlerin de değerlemesinin ucuz olduğunu düşünüyoruz.

Satış dalgasını yükselen trendi bozacak bir gelişme olarak görmüyoruz. Borsadaki sert satışlara rağmen Türk lirasının değer kazanmaya devam etmesi, CDS ve tahvil piyasalarında önemli bir satış görülmesi Türkiye’ye yönelik risk algısında bozulma olmadığını gösteriyor.

Vaka sayısının günlük 30bini geçmesi ve can kaybının 200’e yaklaşması üzerine Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısında Türkiye genelinde sokağa çıkma yasağı kararı alındı. Hafta içi geceleri ve tüm hafta sonunu kapsayan yasak ekonomiyi kapatmadan hareketliliği ve toplumsal teması azaltmayı amaçlıyor. Seyahat özgürlüğüne sınırlama getirmeyen yasaklar ülkemize gelen turistleri kapsamıyor.

NOT: Raporda Piyasa Yapıcı Alış fiyatı 0,00 olan varantlarda, rapor hazırlanma esnasında işlem gerçekleşiyor olabilir.

10:45 itibariyle Brent Petrol, Şubat 2021 kontratı 47,48 seviyesindedir.

10:45 itibariyle DAX Aralık 2020 vadeli kontratı: 13.379,50

10:45 itibariyle Pamuk Mart Vadeli KG/TL: 12,49 TL

*Piyasalar Raporu İş Yatırım Araştırma Bölümünün günlük raporundan alınmaktadır.

Varant Karşılaştırma Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-karsilastirma.aspx?group=index

Varant Hesap/Analiz Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/hesaplama-analiz.aspx

Eğitim Videolarına ve Bültenlere Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/video-bulten/videolar/platform-egitim-videolari.aspx

Varant Seçer Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varantsecer.aspx

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için bize İş Varant Destek Hattından ulaşabilirsiniz. 0 212 350 2300 - www.isvarant.com


Raporu Göster

Analist: Cüneyt Güler