İş Varant Raporu: İş Varant 30.11.2020 12:50:41


Günaydın,

Varant Raporuna aşağıda yer alan "Raporu Göster" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Raporun canlı haline ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Gelişmekte olan piyasalara para girişinden hakkettiğimizi almaya başladık

Türkiye piyasaları 2008 krizi sonrasındaki en iyi dönemini yaşıyor. Türk lirası dolara karşı kaybının yarısına yakınını geri alırken, MSCI Türkiye Kasım ayında %30’a yakın değer kazanarak gelişmekte olan borsaların (Çin hariç) neredeyse iki katı getiri sağladı.

İyimserlik dalgası tüm piyasalara yayılmış durumda. Kasım ayında, CDS oranı 170bp, 10 yıllık DİBS 240bp, 10 yıllık eurotahvil 170bp geriledi. Hal böyle olunca Hazine uzun yıllar sonra 10 yıllık DİBS ve 10 yıllık Eurotahvil ihraç ederek yeniden uzun vadeli borçlanmaya başladı.

Piyasalardaki iyimser havanın devam edip etmeyeceği gelişmekte olan ülkelere yönelik risk iştahına ve Ankara’nın piyasa dostu politikaları ne kadar sürdüreceğine bağlı olarak belirlenecek. Her iki cephede de beklentilerimiz olumlu.

ABD seçimleri sonrası oluşan zayıf dolar, uzun süre düşük tutulacak faizler ve daha az saldırgan Amerikan dış ticaret politikası gelişmekte olan ülkelere yönelik risk iştahını destekliyor. Aşının bulunması ve önümüzdeki 4-5 aylık dönemde kitlelerce yoğun bir şekilde kullanılması beklentisi pandemi yüzünden satılmış gelişmekte olan piyasalardaki alış dalgasını tetikleyen diğer bir neden.

Gelişmekte olan piyasalara Kasım ayında 30 milyar dolar ile, önceki beş ayın toplamından daha fazla para girdi. Hisse senetleri bu tutarın üçte ikisini alarak uzun bir aradan sonra cazibe merkezi haline geldi. Sabit getirili kıymetler son altı aylık para girişinden aslan payını (üçte ikisi) almayı sürdürüyor.

Türkiye varlıklarına Kasım ayının ilk üç haftasında 1,6 milyar dolar ile Şubat 2018’den beri en güçlü para girişi görüldü. MSCI endeksindeki ağırlığı %0,4’e gerileyen Türkiye’nin gelişmekte olan piyasalara para girişinden %5 pay olması yabancı yatırımcıların Türkiye algısındaki değişimi gösteriyor.

Genel fon akımı eğilimine uygun bir şekilde Türkiye varlıklarına giren paranın üçte ikisi hisse senedi piyasasına aktı. Hisse senedine giren paradan bankalar ve holdingler gibi büyük şirketler aslan payını aldı.

NOT: Raporda Piyasa Yapıcı Alış fiyatı 0,00 olan varantlarda, rapor hazırlanma esnasında işlem gerçekleşiyor olabilir.

10:40 itibariyle Brent Petrol, Şubat 2021 kontratı 47,32 seviyesindedir.

10:40 itibariyle DAX Aralık 2020 vadeli kontratı: 13.269,0

10:40 itibariyle Pamuk Mart Vadeli KG/TL: 12,68 TL

*Piyasalar Raporu İş Yatırım Araştırma Bölümünün günlük raporundan alınmaktadır.

Varant Karşılaştırma Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-karsilastirma.aspx?group=index

Varant Hesap/Analiz Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/hesaplama-analiz.aspx

Eğitim Videolarına ve Bültenlere Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/video-bulten/videolar/platform-egitim-videolari.aspx

Varant Seçer Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varantsecer.aspx

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için bize İş Varant Destek Hattından ulaşabilirsiniz. 0 212 350 2300 - www.isvarant.com


Raporu Göster

Analist: Cüneyt Güler