İş Varant Raporu: İş Varant 17.11.2020 11:41:52


Günaydın,

Varant Raporuna aşağıda yer alan "Raporu Göster" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Raporun canlı haline ulaşmak için TIKLAYINIZ.

İkinci dalgaya karşı ekonomilerin kısmi kapanma riski artıyor...

Dünya borsalarında yeni bir zirve ve ABD ekonomisinde kısmi kapanma haberi ile güne başlıyoruz. Son bir haftada vaka sayısı %40 artış ile Mart sonundan beri görülen en yüksek seviyeye ulaşınca ABD sosyal mesafeyi ve izolasyonu artırıcı önlemler açıklandı. Restoranlar, spor salonları, sinemalar, kiliseler, kütüphaneler kapatılıyor.

ABD ekonomisinde Fransa’da olduğu kadar radikal tedbirler henüz söz konusu değil. Ancak durumun kontrolden çıktığı bölgelerde okulların ve hayati önemi olmayan işyerlerinin kapatılması tartışılmaya başlandı.

ABD piyasalarının ekonominin kısmi kapanması haberine ilk tepkisi sınırlı oldu. Sabah saatlerinde S&P 500 vadelilerinde sadece %0,5 kayıp görülüyor. Dolar, yen, altın gibi emin liman yatırım araçlarında önemli bir hareket yok. Piyasalar aşıda finale yaklaşıldığı için ikinci dalganın ekonomiye vereceği zararın sınırlı olacağına oynuyor.

Biz bu kadar iyimser değiliz. Aşının kitlelere ulaşması ve toplumsal bağışıklığın artması için en azından 4-5 aylık bir süre gerekiyor. Siyasi kutuplaşmanın tırmandığı, Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin Ek Mali Paket üzerinde anlaşamadığı bir konjonktürde ekonominin kapalı kalması piyasalarda önemli (%10 civarı) bir geri çekilmeye neden olabilir.

Türkiye varlıklarında hızlı yükseliş sonrası soluklanma görülüyor. Borsa İstanbul, aşı haberine ve havacılık hisselerindeki yükselişe rağmen günü yatay kapattı. Perşembe günkü PPK toplantısı öncesi Türk lirası değer kaybıyla gelişmekte olan ülkelerden negatif ayrışıyor.

NOT: Raporda Piyasa Yapıcı Alış fiyatı 0,00 olan varantlarda, rapor hazırlanma esnasında işlem gerçekleşiyor olabilir.

10:55 itibariyle Brent Petrol, Ocak 2021 kontratı 43,97 seviyesindedir.

10:55 itibariyle Brent Petrol, Şubat 2021 kontratı 44,12 seviyesindedir.

10:55 itibariyle DAX Aralık 2020 vadeli kontratı: 13.107,0

10:55 itibariyle Pamuk Aralık Vadeli KG/TL: 11,88 TL

*Piyasalar Raporu İş Yatırım Araştırma Bölümünün günlük raporundan alınmaktadır.

Varant Karşılaştırma Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-karsilastirma.aspx?group=index

Varant Hesap/Analiz Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/hesaplama-analiz.aspx

Eğitim Videolarına ve Bültenlere Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/video-bulten/videolar/platform-egitim-videolari.aspx

Varant Seçer Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varantsecer.aspx

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için bize İş Varant Destek Hattından ulaşabilirsiniz. 0 212 350 2300 - www.isvarant.com

Raporu Göster

Analist: Cüneyt Güler