İş Varant Raporu: İş Varant 16.11.2020 11:20:58


Günaydın,

Varant Raporuna aşağıda yer alan "Raporu Göster" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Raporun canlı haline ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Ne mutlu Türkiye varlığı olana...

Dünya borsaları küresel kriz sonrası en güçlü yükselişini yaşıyor. Salgının yayılmasına rağmen Biden’ın danışmanlarının ekonominin kapatılmasına karşı çıkması S&P 500 ve Russel 2000’de yeni zirveler kırılmasını sağlıyor. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq yatırımcıların döngüsel hisselere geçişi nedeniyle geride kalıyor.

Asya borsaları Çin, Japonya, Avustralya, Yeni Zelanda’nın ve Güneydoğu Asya ülkelerinin katıldığı RCEP serbest ticaret anlaşması ile yeni zirve yapıyor. 26 trilyon dolar milli gelir ve 2,2 milyar nüfusa sahip 15 ülkenin katılımıyla imzalanan RCEP dünyanın en büyük serbest ticaret anlaşmasını oluşturuyor. Hindistan şimdilik anlaşmaya katılmıyor.

Çin merkezli değer zincirlerinin önemini artıran RCEP anlaşması ve yeni ipek yolu altyapısıyla Avrupa ile ticaretin artması riski karşısında ABD’nin ne tepki vereceği 2021’in milyar dolarlık sorusu. Biden başkanlığındaki ABD’nin Trump’ın yıktığı ilişkileri yeniden inşa etmesi ve Asya’da çıktığı ticaret anlaşmalarına katılması dünya borsalarındaki yükselişi destekleyen bir gelişme olur.

Türkiye varlıkları açık ara dünyanın en çok kazandıran yatırım araçları konumunda. MSCI Türkiye Kasım ayında %30 getiri gelişmekte olan piyasaların (Çin hariç bakıyoruz) üç katı getiri sağladı. Bu sayede sene başından beri kaybının yarısına yakınını geri aldı.

Geçtiğimiz İki hafta içinde yaşanan üç temel gelişme Türkiye piyasalarında durdurulamaz bir yükselişi tetikledi: (i) Aşının bulunması sonrasında Avrupa ekonomisi ile ilgili beklentiler iyileşiyor; (ii) Seçim sonrası Demokratlar tarafından yapılan açıklamalar Türkiye ekonomisine yaptırım ihtimalini azaltıyor; (iii) Ekonomi yönetiminde yapılan değişiklikler sonrası uygulanan yanlış politikalardan geri dönülüyor.

İki haftada %10’un üzerinde değer kazanan dünya borsalarındaki yükseliş devam eder mi? Kısa vade için, evet!. Ancak önümüzde üç temel risk var. (i) Demokrat zaferine rağmen Senato ve Temsilciler Meclisindeki parçalı yapı Ek Mali Paketin ölçek olarak küçülmesine ve gecikmesine neden olabilir. (ii) Aşının kitlelere ulaşması ve toplumsal bağışıklığın sağlanması için gerekli üç aylık sürede kuzey yarımküre salgına karşı kırılgan durumda. (iii) Salgına karşı alınan önlemlerin ekonomiyi vurduğu bir senaryoda Ankara piyasalara vaat ettiği parasal sıkılaşmaya uzun süre devam etmeyebilir.

NOT: Raporda Piyasa Yapıcı Alış fiyatı 0,00 olan varantlarda, rapor hazırlanma esnasında işlem gerçekleşiyor olabilir.

10:45 itibariyle Brent Petrol, Ocak 2021 kontratı 43,27 seviyesindedir.

10:45 itibariyle Brent Petrol, Şubat 2021 kontratı 43,41 seviyesindedir.

10:45 itibariyle DAX Aralık 2020 vadeli kontratı: 13.205,0

10:45 itibariyle Pamuk Aralık Vadeli KG/TL: 11,58 TL

*Piyasalar Raporu İş Yatırım Araştırma Bölümünün günlük raporundan alınmaktadır.

Varant Karşılaştırma Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-karsilastirma.aspx?group=index

Varant Hesap/Analiz Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/hesaplama-analiz.aspx

Eğitim Videolarına ve Bültenlere Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/video-bulten/videolar/platform-egitim-videolari.aspx

Varant Seçer Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varantsecer.aspx

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için bize İş Varant Destek Hattından ulaşabilirsiniz. 0 212 350 2300 - www.isvarant.com

Raporu Göster

Analist: Cüneyt Güler