İş Varant Raporu: İş Varant 09.11.2020 11:14:17


Günaydın,

Varant Raporuna aşağıda yer alan "Raporu Göster" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Raporun canlı haline ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Seçim kutlamaları ve Merkez Bankası’nda yeni dönem...

Risk iştahının güçlü olmasının beklendiği haftaya üç önemli gelişmeyle başlıyoruz. Kronolojik sırayla veriyoruz: (i) ABD seçimlerini Biden’ın zaferiyle geride bıraktık, ama piyasalarda seçim kutlamaları devam ediyor; (ii) Merkez Bankası’nda bayrak Naci Ağbal’a geçti. Kendisine başarılar diliyoruz; (iii) Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak görevinden istifa etti. Resmi açıklama yapılmadı.

ABD seçimlerini Biden’ın zaferiyle geride bıraktık. Temsilciler Meclisinde Demokratların hakimiyeti azalarak da olsa devam ediyor. Senato yarışını kimin kazanacağı 5 Ocak’ta yapılacak Georgia seçimleri ile belli olacak. Genel beklenti Senatonun Cumhuriyetçilerin kontrolünde kalacağı yönünde.

Siyasi belirsizliğin geride kalmasını kutlayan piyasalarda güçlü bir yükseliş yaşanıyor. Bölünmüş siyasi tablonun, Ek Mali Paketin zamanlaması ve büyüklüğüne yönelik belirsizliği artırmasına rağmen risk iştahı güçleniyor.

Ek Mali Pakete yönelik risklerin genişleyici para politikası ile doldurulacağına inanan piyasalar seçim sonuçlarına doları satıp, hisse ve tahvili alarak cevap verdi. Ticaret ağırlıklı dolar endeksi son iki yılın en düşük seviyelerine gerilerken, MSCI ACWI yeni bir zirve ile Biden zaferini kutluyor.

Doların dip yaptığı, dünya borsalarının yeni zirveler gördüğü bu konjonktürden Türkiye varlıkları maalesef yararlanamadı. Türk lirası sene başından beri %30’a yakın değer kaybıyla, MSCI Türkiye %36 düşüşle en zayıf gelişmekte olan ülke varlıkları arasında yer alıyor.

Merkez Bankası Başkanlığına Naci Ağbal’ın atanması bu durumu değiştirir mi? Kolay değil. Rezervlerin eridiği, Türk lirasının aşırı değer kaybettiği ve enflasyonun yükseldiği zor bir dönemde görevi devralıyor. Ama iyimser olmak durumundayız.

Naci Ağbal Maliye Bakanlığında bürokrat olarak görev yaptığı günlerden beri hem Cumhurbaşkanının hem de piyasaların güvenini kazanmış değerli bir isim. Doğru politikaları uygulamak için Ankara’dan gerekli yetkiyi alırsa piyasaların Türk lirasına yeniden güvenmesini sağlayabilir. Ateşten bir gömlek giyerek başladığı yeni görevinde kendisine başarılar diliyoruz.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın sağlık gerekçesiyle görevinden istifa ettiği haberi instagram hesabından duyuruldu. Devletin resmi haber kanallarında ve Ankara’ya yakın gazetelerde Pazartesi sabahı itibariyle konuyla ilgili hiçbir açıklama yok. İstifa haberi gerçek mi, değil mi bilemiyoruz. Geçmiş tecrübe, istifa haberi gerçekse bile, Cumhurbaşkanı kabul etmedikçe yürürlüğe girmeyeceğini söylüyor. Yorum yapmak için erken. Bekleyip göreceğiz.

NOT: Raporda Piyasa Yapıcı Alış fiyatı 0,00 olan varantlarda, rapor hazırlanma esnasında işlem gerçekleşiyor olabilir.

10:35 itibariyle Brent Petrol, Ocak 2021 kontratı 40,28 seviyesindedir.

10:35 itibariyle Brent Petrol, Şubat 2021 kontratı 40,66 seviyesindedir.

10:35 itibariyle DAX Aralık 2020 vadeli kontratı: 12.711,0

10:35 itibariyle Pamuk Aralık Vadeli KG/TL: 12,59 TL

*Piyasalar Raporu İş Yatırım Araştırma Bölümünün günlük raporundan alınmaktadır.

Varant Karşılaştırma Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-karsilastirma.aspx?group=index

Varant Hesap/Analiz Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/hesaplama-analiz.aspx

Eğitim Videolarına ve Bültenlere Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/video-bulten/videolar/platform-egitim-videolari.aspx

Varant Seçer Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varantsecer.aspx

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için bize İş Varant Destek Hattından ulaşabilirsiniz. 0 212 350 2300 - www.isvarant.com


Raporu Göster

Analist: Cüneyt Güler