İş Varant Raporu: İş Varant 05.11.2020 11:51:39


Günaydın,

Varant Raporuna aşağıda yer alan "Raporu Göster" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Raporun canlı haline ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Seçim kutlamaları devam ediyor

Dünya borsaları ABD seçimlerinin geride kalmasını kutluyor. Aslında sayım dört eyalette halen devam ediyor. Biden 264’e karşı 214 seçici oyla açık ara yarışı önde götürüyor. Trump’ın kağıt üzerinde halen kazanma şansı var. Ancak çok düşük bir ihtimalden bahsediyoruz.

Başkanlığa giden 270 oya ulaşmak için Biden’ın Ge’orgia (16), North Carolania (15), Nevada (6), Pennsylvania (20) eyaletlerinden birini alması yetiyor. Trump’ın ise dört eyaletin dördünü de alması gerekiyor. Hafta sonuna kadar Biden’ın zaferini ilan etmesi, Trump’ın ise birden çok eyalet için itiraz etmesi bekleniyor.

Kesin olmayan sonuçlar Demokratların Başkanlığı alacağına ancak Senatoyu ele geçiremeyeceğine işaret ediyor. Cumhuriyetçiler ve Demokratlar tarafından sınırlı farklarla paylaşılan bir Senato ve Temsilciler Meclisi Demokratların büyük bir mali paket açıklamasını zorlaştırıyor. Vergileri artırmak, yeşil ekonomiye geçmek gibi radikal politika değişikliklerini yapabilmeleri mümkün gözükmüyor.

Piyasa fiyatlamaları yatırımcıların seçim sonucundan bağımsız politik belirsizliğin geride kalmasından memnun olduğunu gösteriyor. İtirazlarla uzayan bir seçim sonrası belirsizlik fiyatlanmıyor. ABD ve Avrupa borsalarında teknoloji hisselerinin öncülüğünde %2-%3 bandında bir yükseliş görüyoruz. S&P 500’ün %2’nin yükselmesine rağmen fiyatı düşen hisselerin sayısının fiyatı artanlardan daha fazla olması ender görülen ve rahatsız edici bir gelişme.

Küresel risk iştahındaki iyileşme, zayıf dolar ve gerileyen ABD faizlerine paralel Türkiye varlıklarında güçlü bir seyir görüyoruz. Seçim öncesi bankalarla başlayan yükseliş borsa geneline yayılıyor. MSCI Türkiye %1,1 yükselerek gelişmekte olan piyasalara göre daha güçlü bir seyir izledi. Eurotahvil ve CDS tarafında da pozitif ayrıştık.

NOT: Raporda Piyasa Yapıcı Alış fiyatı 0,00 olan varantlarda, rapor hazırlanma esnasında işlem gerçekleşiyor olabilir.

11:05 itibariyle Brent Petrol, Ocak 2021 kontratı 40,80 seviyesindedir.

11:05 itibariyle Brent Petrol, Şubat 2021 kontratı 41,17 seviyesindedir.

11:05 itibariyle DAX Aralık 2020 vadeli kontratı: 12.409,50

11:05 itibariyle Pamuk Aralık Vadeli KG/TL: 13,17 TL

*Piyasalar Raporu İş Yatırım Araştırma Bölümünün günlük raporundan alınmaktadır.

Varant Karşılaştırma Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-karsilastirma.aspx?group=index

Varant Hesap/Analiz Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/hesaplama-analiz.aspx

Eğitim Videolarına ve Bültenlere Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/video-bulten/videolar/platform-egitim-videolari.aspx

Varant Seçer Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varantsecer.aspx

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için bize İş Varant Destek Hattından ulaşabilirsiniz. 0 212 350 2300 - www.isvarant.com


Raporu Göster

Analist: Cüneyt Güler