İş Varant Raporu: İş Varant 12.10.2020 11:06:41


Günaydın,

Varant Raporuna aşağıda yer alan "Raporu Göster" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Raporun canlı haline ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Mavi Dalga senaryosunda piyasalar...

Biden ile Trump arasındaki fark açıldıkça küresel risk iştahı güçleniyor. Demokratların Başkanlığı, senatoyu ve temsilciler meclisini kazandığı bir seçim zaferi (Mavi Dalga) piyasalar tarafından yükseliş yönünde fiyatlanmaya başlandı.

Bardağın dolu tarafını görmeyi tercih eden piyasalar, ekonomi canlandıktan sonra 2022 yılında devreye girecek bir vergi artışını satmak yerine 2021 yılında ekonomiyi canlandıracak bir mali paketi satın almayı tercih ediyor.

Piyasalardaki iyimser hava ek mali paketle sınırlı değil. Posta oylarına itiraz nedeniyle tartışmalı bir seçim sonucu ihtimalinin ortadan kalkması ve ABD’nin küreselleşmeyi tehdit eden saldırgan dış politikalardan vazgeçeceği umudu da küresel risk iştahını destekliyor.

Politik belirsizliğin ortadan kalktığı, genişleyici maliye ve para politikalarının eş anlı olarak büyümeyi desteklediği ve küreselleşme üzerindeki baskıların azaldığı bir senaryonun kazananları hiç şüphesiz ABD ve Çin borsaları olacak. Teknoloji alanındaki rekabet avantajları bu ülkeleri desteklemeye devam edecek.

Demokrat zaferi ile güçlenen ABD büyümesi, azalan jeopolitik riskler ve değer kaybetmeye devam eden dolar gelişmekte olan ülkeleri destekliyor. ABD ve Çin ekonomisine entegrasyonları doğrultusunda gelişmekte olan ülkeler yükselişe katılacak.

Büyüme merkezleri ile entegrasyonun sınırlı olması ve Demokratların Trump dönemindeki koruma kalkanını kaldıracağı endişesi ile Türkiye varlıkları Cuma gününe kadar dünya borsalarından negatif ayrışıyordu. Cuma günü ise durum değişti. Türkiye (%2,4), Güney Afrika (%2,3) yükselişle en iyi performans gösteren gelişmekte olan ülkeler oldu.

NOT: Raporda Piyasa Yapıcı Alış fiyatı 0,00 olan varantlarda, rapor hazırlanma esnasında işlem gerçekleşiyor olabilir.

10:40 itibariyle Brent Petrol, Aralık 2020 kontratı 42,35 seviyesindedir.

10:40 itibariyle Brent Petrol, Ocak 2021 kontratı 42,85 seviyesindedir.

10:40 itibariyle DAX Aralık 2020 vadeli kontratı: 13.058,0

10:40 itibariyle Pamuk Aralık Vadeli KG/TL: 12,00 TL

*Piyasalar Raporu İş Yatırım Araştırma Bölümünün günlük raporundan alınmaktadır.

Varant Karşılaştırma Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-karsilastirma.aspx?group=index

Varant Hesap/Analiz Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/hesaplama-analiz.aspx

Eğitim Videolarına ve Bültenlere Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/video-bulten/videolar/platform-egitim-videolari.aspx

Varant Seçer Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varantsecer.aspx

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için bize İş Varant Destek Hattından ulaşabilirsiniz. 0 212 350 2300 - www.isvarant.com

Raporu Göster

Analist: Cüneyt Güler