İş Varant Raporu: İş Varant 24.08.2020 11:13:10


Günaydın,

Varant Raporuna aşağıda yer alan "Raporu Göster" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Raporun canlı haline ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Enerji dolu bir gündem...

Dünya piyasalarında yukarı yönlü dalgalı seyir sürüyor. Artan risklere rağmen piyasalar bardağın dolu tarafını görmeye devam ediyor. ABD-Çin gerginliğinin Tuchydides tuzağına dönüşmeyeceği ve vaka sayısındaki artışın ekonomilerin kapanmasında yol açmayacağı beklentisi korunuyor.

Türkiye varliklari haftaya enerji dolu bir gündemle başlıyor . Cumhurbaşkanı Erdoğan’’ın Karadenizde tahmini 320 milyar metreküp doğalgaz bulunduğu açıklamasi sonrası kâr satışlarıyla haftayi kapattık. Reuters haberinde 800 milyar metreküp rezerv olabileceği vurgulandığı için resmi açıklama sonrası satış geldi. Piyasaların tepkisini boş verin, bugüne kadar enerji alanında elde ettiğimiz en büyük fırsat ile karşı karşıyayız. Emeği geçenleri kutlarız.

Türkiye yıllık 40 milyar dolar civarında enerji ithal ediyor. Bu tutarın yaklaşık 9 milyar dolarını doğalgaz ithalatı oluşturuyor.

Hacim olarak ifade edersek, Türkiyenin doğalgaz ithalatı 45 milyar metreküp büyüklüğünde. Yani bulunan rezerv ülkemizin 7 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılayacak.

Enerji bakanlığı 320 milyar metreküp rezervin sadece Sakarya sahasında tespit edilen miktar olduğunu söylüyor. Bölge çok daha yüksek potansiyele sahip olabilir.

Gelelim işin teknik tarafına. Derin suda yerin altından doğalgaz çıkarmak zor ve riskli bir süreç. Karadeniz zorlu bir coğrafya. Ilk bulgular cok olumlu olsa da belirsizlikler çok fazla. Yatırım aşamasına gelindiğinde konuştuğumuz rakam azalabilir de, artabilir de.

Geçmiş dönem örneklerine bakalım. Kıbrıs Rum Kesimi’nin ilk rezerv tahmini daha sonra üçte birine indi. Israil’in rezerv rakami iki katına cıktı. Umarız Türkiyenin rakamı azalmaz artar.

Tamamlanmış örneklere bakalım. Israil ve Mısır yatırımları 4 milyar dolar ve süre 4 yıl civarında. Karadeniz ’de derinlik dah fazla ve jeolojik olarak ilave zorluklar var. Bizde yatırım miktarı daha yüksek süre daha uzun olabilir. 2023 hedefi bu anlamda oldukça iddialı.

Sektörel etkilere bakalım. Türkiye geçmiş anlaşmaları nedeniyle dünyaya göre daha pahalı gaz kullanıyordu. Yeni arz beklentisi vadesi gelen anlaşmaların daha ucuz ve esnek koşullarla yapılmasını sağlayacak.

NOT: Raporda Piyasa Yapıcı Alış fiyatı 0,00 olan varantlarda, rapor hazırlanma esnasında işlem gerçekleşiyor olabilir.

10:45 itibariyle Brent Petrol, Ekim 2020 kontratı 44,66 seviyesindedir.

10:45 itibariyle Brent Petrol, Kasım 2020 kontratı 45,22 seviyesindedir.

10:45 itibariyle Brent Petrol, Aralık 2020 kontratı 45,66 seviyesindedir.

10:45 itibariyle DAX Eylül 2020 vadeli kontratı: 12.971,0

10:45 itibariyle Pamuk Aralık Vadeli KG/TL: 10,48 TL

*Piyasalar Raporu İş Yatırım Araştırma Bölümünün günlük raporundan alınmaktadır.

Varant Karşılaştırma Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-karsilastirma.aspx?group=index

Varant Hesap/Analiz Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/hesaplama-analiz.aspx

Eğitim Videolarına ve Bültenlere Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/video-bulten/videolar/platform-egitim-videolari.aspx

Varant Seçer Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varantsecer.aspx

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için bize İş Varant Destek Hattından ulaşabilirsiniz. 0 212 350 2300 - www.isvarant.com

Raporu Göster

Analist: Cüneyt Güler