İş Varant Raporu: İş Varant 17.08.2020 10:53:59


Günaydın,

Varant Raporuna aşağıda yer alan "Raporu Göster" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Raporun canlı haline ulaşmak için TIKLAYINIZ.

PPK oncesi piyasalar

Küresel risk iştahı güçlü seyretmeye devam ediyor. ABD ilave mali destek paketi görüşmelerinin tıkanması, Avrupa vaka sayısının artması, ABD - Çin Faz-1 görüşmelerinin ertelenmesi gibi negatif gelişmelere rağmen hisse senedi piyasaları ve kredi spredleri güçlenmeye devam ediyor.

ABD işsizlik başvurularının salgın sonrası ilk kez bir milyonun altına gerilemesi ve perakende satışlarının salgın öncesi seviyelere ulaşması risk iştahını destekliyor. ABD varlıkları uzun bir aradan sonnra yeniden dünya piyasalarını yenmeye başladı.

Zayıflayan dolar, güçlenen avro ve gerileyen altın küresel risk iştahını destekliyor. Ancak gelişmekte olan ülke varlıkları, özellikle döviz kurları, risk iştahındaki iyileşmeden faydalanamıyor. Gelişmekte olan Avrupa, Afrika, Ortadoğu ve Güney Amerika dünyanın gerisinde kalıyor. Brezilya, Türkiye ve Güney Afrika kırılganlıklarıyla öne çıkan ülkeler.

Türkiye küresel risk iştahından bağımsız kendi yarattığı döviz şokuyla uğraşıyor. Salgın sonrası genşletici maliye ve para politikalarında ve finansal baskılamada kantarın topuzunun kaçırılması büyümeyi destekleyen ancak enflasyonun arttığı, ödemeler dengesinin bozulduğu, rezervlerin eridiği ve Türk lirasının değer kaybettiği bir tabloya yol açtı.

Durumun ciddiyetini gören Ankara, genişletici poltikaların normalleştirileceği sinyalini verdi. Aktif oranı parametrelerini yumuşatarak ve likiditeyi kısarak ve fonlama maliyetini artırarak doğru yönde ilk adımları attı.

NOT: Raporda Piyasa Yapıcı Alış fiyatı 0,00 olan varantlarda, rapor hazırlanma esnasında işlem gerçekleşiyor olabilir.

10:30 itibariyle Brent Petrol, Ekim 2020 kontratı 45,00 seviyesindedir.

10:30 itibariyle Brent Petrol, Kasım 2020 kontratı 45,54 seviyesindedir.

10:30 itibariyle Brent Petrol, Aralık 2020 kontratı 46,03 seviyesindedir.

10:30 itibariyle DAX Eylül 2020 vadeli kontratı: 12.906,0

10:30 itibariyle Pamuk Aralık Vadeli KG/TL: 10,31 TL

*Piyasalar Raporu İş Yatırım Araştırma Bölümünün günlük raporundan alınmaktadır.

Varant Karşılaştırma Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-karsilastirma.aspx?group=index

Varant Hesap/Analiz Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/hesaplama-analiz.aspx

Eğitim Videolarına ve Bültenlere Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/video-bulten/videolar/platform-egitim-videolari.aspx

Varant Seçer Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varantsecer.aspx

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için bize İş Varant Destek Hattından ulaşabilirsiniz. 0 212 350 2300 - www.isvarant.com

Raporu Göster

Analist: Cüneyt Güler