İş Varant Raporu: İş Varant 23.06.2020 10:53:26


Günaydın,

Varant Raporuna aşağıda yer alan "Raporu Göster" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Raporun canlı haline ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Finansal baskılama ortamında hisse senedine yönelme...

Salgın sonrası normalleşme sürecinde piyasalar ve reel ekonomi arasındaki makas açılıyor. Genişleyici maliye ve para politikasını arkasına alan hisse senedi piyasaları tepe noktasına göre kaybının %70’ini üç ay içinde geri aldı. İyimser hava devam ederse salgın öncesi fiyatlara yaz aylarında ulaşılabilir.

Piyasalardaki iyimserliğin arkasında üç temel gerekçe görüyoruz. (i) İlk dalgada alınan önlemlerin maliyetinin yüksekliği ikinci dalga nedeniyle ekonominin kapatılması ihtimalini rafa kaldırıyor.

(ii) Mali paketlerin boyutu kamu borcundaki artışın varlık alımlarıyla monetizasyonunu zorunlu kılıyor. (iii) Reel sektörün bilançosundaki tahribat finansal baskılamaya (düşük faizler ile tasarruf sahibinden borçluya servet transferi) uzun süre devam edilmesini gerektiriyor.

Finansal baskılama ortamında yatırımcı tercihleri nasıl değişiyor? İki eğilim görüyoruz. Vade uzatarak, kamudan özel sektör tahvillerine geçerek faiz getirisini artırmak. Faiz getirisinin düştüğü bir ortamda emlak ve hisse senedi gibi reel varlıklara yönelmek.

Yabacı yatırımcının katılmadığı bir ortamda Borsa İstanbul’da son haftalarda yaşanan yükselişin arkasındaki temel gerekçelerden birisi düşük faiz ortamında yerleşik yatırımcıların hisse senedine yönelmesi. Neredeyse her gün 4.000 yeni yatırımcı hisse senedi hesabı açıyor.

Türk yatırımcıların hisse senedine ilgisi tarihsel olarak sınırlı kalmıştır. Faiz oranlarının yüksekliği ve piyasaların oynaklığı yatırımcıların mevduat ve devlet tahvili gibi yatırım araçlarına yönlendirmiştir.

Merkez Bankası’nın önden yüklemeli faiz indirimleri ve BDDK’nın aktif oranı uygulaması sayesinde bu eğilim değişmeye başladı. Düşük faiz ortamının geçici olmadığını gören yatırımcılar Borsa İstanbul’a yönelmeye başladı.

NOT: Raporda Piyasa Yapıcı Alış fiyatı 0,00 olan varantlarda, rapor hazırlanma esnasında işlem gerçekleşiyor olabilir.

10:25 itibariyle Brent Petrol, Ağustos 2020 kontratı 43,15 seviyesindedir.

10:25 itibariyle Brent Petrol, Eylül 2020 kontratı 43,14 seviyesindedir.

10:25 itibariyle Brent Petrol, Ekim 2020 kontratı 43,14 seviyesindedir.

10:25 itibariyle DAX Eylül 2020 vadeli kontratı: 12.405,50

10:25 itibariyle Pamuk Temmuz Vadeli KG/TL: 9,45 TL

10:25 itibariyle Pamuk Aralık Vadeli KG/TL: 8,98 TL

* Piyasalar Raporu İş Yatırım Araştırma Bölümünün günlük raporundan alınmaktadır.

Varant Karşılaştırma Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-karsilastirma.aspx?group=index

Varant Hesap/Analiz Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/hesaplama-analiz.aspx

Eğitim Videolarına ve Bültenlere Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/video-bulten/videolar/platform-egitim-videolari.aspx

Varant Seçer Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varantsecer.aspx

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için bize İş Varant Destek Hattından ulaşabilirsiniz. 0 212 350 2300 - www.isvarant.com

Raporu Göster

Analist: Cüneyt Güler