İş Varant Raporu: İş Varant 12.06.2020 10:58:01


Günaydın,

Varant Raporuna aşağıda yer alan "Raporu Göster" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Raporun canlı haline ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Amerika iyileşmeden Dünya normale dönemiyor

Piyasalardaki kar satışları yerini küresel bir panik dalgasına bıraktı. FOMC toplantısının hemen ardından gelse de satışın arkasındaki temel gerekçe Fed değil salgında ikinci dalga endişesi. İlk dalgayı atlatmadan ekonomisini açan ABD’de vaka sayısının artması Dünya genelinde ikinci dalga korkusunu artırıyor.

İkinci dalga gelirse dünya ekonomisinin yeniden kapanmasını beklemiyoruz. Dünya ekonomisinin %90’ını oluşturan kuzey yarımkürede yaz dönemine girilmesi salgının yayılma hızını azaltıyor. Geçtiğimiz üç ayda sağlık sektörüne yapılan yatırımlar ve tedavi konusunda (ilaç, algoritma) sağlanan ilerleme sayesinde muhtemelen can kaybı çok daha az olacak.

Dolayısıyla ikinci dalganın gelmesi durumunda toplumun tamamını eve kapatıp ekonomiyi durdurmak yerine yaşlı ve hasta nüfusu koruyan İsveç benzeri (daha gelişmiş bir versiyonu) bir modele dönülmesi ihtimali daha yüksek.

ABD Hazine Bakanı Mnuchin de vaka sayısının artması durumunda ABD ekonomisinin kapatılmayacağını net bir şekilde söyledi. Florida, Texas, Kaliforniya gibi eyaletlerde vaka sayısında görülen artış ülke genelinde değil bölgesel bazlı önlemler alınabileceğine işaret ediyor.

Madem ülke genelinde bir kapatma söz konusu değil neden bu denli bir sert satış dalgası görüyoruz? Çünkü piyasalar genişleyici maliye ve para politikalarına güvenerek ekonomide V şeklinde bir canlanmayı fiyatlıyor. İyi senaryoyu fiyatlayan piyasaların kötü haberlere tepkisi çok sert olabiliyor.

Perşembe günü yaşanan küresel satış dalgası devam eder mi? ABD vadelilerindeki tepki alışları ve Asya borsalarındaki sınırlı kayıplar Mart ayındakinin benzeri bir dalga ile karşı karşıya olmadığımız gösteriyor.

Salgına karşı başarıyla mücadele eden ve ekonomisini açmaya başlayan Türkiye çoğu gelişmekte olan ülkeden daha iyi durumda. Ama bu dayak yemeyeceğimiz anlamına gelmiyor.

NOT: Raporda Piyasa Yapıcı Alış fiyatı 0.00 olan varantlarda, rapor hazırlanma esnasında işlem gerçekleşiyor olabilir.

10:30 itibariyle Brent Petrol, Ağustos 2020 kontratı 37,32 seviyesindedir.

10:30 itibariyle Brent Petrol, Eylül 2020 kontratı 37,66 seviyesindedir.

10:30 itibariyle DAX Haziran 2020 vadeli kontratı: 11.996,0

10:30 itibariyle Pamuk Temmuz Vadeli KG/TL: 8,97 TL

* Piyasalar Raporu İş Yatırım Araştırma Bölümünün günlük raporundan alınmaktadır.

Varant Karşılaştırma Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-karsilastirma.aspx?group=index

Varant Hesap/Analiz Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/hesaplama-analiz.aspx

Eğitim Videolarına ve Bültenlere Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/video-bulten/videolar/platform-egitim-videolari.aspx

Varant Seçer Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varantsecer.aspx

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için bize İş Varant Destek Hattından ulaşabilirsiniz. 0 212 350 2300 - www.isvarant.com

Raporu Göster

Analist: Cüneyt Güler