İş Varant Raporu: İş Varant 08.06.2020 10:44:06

Günaydın,

Varant Raporuna aşağıda yer alan "Raporu Göster" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Raporun canlı haline ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Piyasalar V şeklinde bir canlanmayı satın alıyor...

Dünya borsaları Korona salgını dolayısıyla oluşan kayıpları geri almaya devam ediyor. Beklentilerden güçlü tarım dışı istihdam verisi ekonomide V şeklinde bir toparlanma beklentisini güçlendirerek ABD hisselerinin kriz öncesi seviyelere yaklaşmasını sağladı.

Floyd protestolarının derinleşerek devam etmesi risk iştahını bozmuyor. Tam tersine, emin liman olarak görülen dolar, altın ve ABD tahvillerindeki gerileme hız kazandı. Geride kalan Avrupa ve gelişmekte olan ülke borsalarının ABD’ye göre daha güçlü olması küresel risk iştahının güçlendiğini teyit ediyor.

Türkiye ekonomisi ve piyasalar korona sonrası yeni normali sevdi. Salgına karşı başarılı bir mücadele veren ve ekonomisini kademeli olarak açan Türkiye küresel risk iştahındaki toparlanmadan kısmen yararlanıyor. Yabancı yatırımcıların satışlarının azaldığı bir ortamda yerleşik yatırımcıların alışları Borsa İstanbul’u destekliyor.

Enflasyondaki katılığa rağmen gerileyen faizler nedeniyle oluşan reel kayıp yerleşik yatırımcıyı alternatif araçlar aramaya zorluyor. Vergi sonrası -%4 civarındaki reel kayıptan kaçmaya çalışan yerleşik yatırımcının ilk tercihi dolara ve altına yönelmek oldu.

Ancak küresel risk iştahının güçlenmesine paralel dolar ve altının değer kaybetmesi nedeniyle son dönemde hisse senedine yöneliş hızlandı. Tarihsel olarak %3 civarı temettü getirisi sağlayan Borsa İstanbul vergi sonrası reel faizin -%4’e gerilediği bir ortamda yerleşik yatırımcı için cazip bir alternatif olarak öne çıkıyor.

NOT: Raporda Piyasa Yapıcı Alış fiyatı 0.00 olan varantlarda, rapor hazırlanma esnasında işlem gerçekleşiyor olabilir.

10:25 itibariyle Brent Petrol, Ağustos 2020 kontratı 42,77 seviyesindedir.

10:25 itibariyle Brent Petrol, Eylül 2020 kontratı 42,79 seviyesindedir.

10:25 itibariyle DAX Haziran 2020 vadeli kontratı: 12.716,0

10:25 itibariyle Pamuk Temmuz Vadeli KG/TL: 9,20 TL

* Piyasalar Raporu İş Yatırım Araştırma Bölümünün günlük raporundan alınmaktadır.

Varant Karşılaştırma Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-karsilastirma.aspx?group=index

Varant Hesap/Analiz Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/hesaplama-analiz.aspx

Eğitim Videolarına ve Bültenlere Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/video-bulten/videolar/platform-egitim-videolari.aspx

Varant Seçer Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varantsecer.aspx

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için bize İş Varant Destek Hattından ulaşabilirsiniz. 0 212 350 2300 - www.isvarant.com

Raporu Göster

Analist: Cüneyt Güler