İş Varant Raporu: İş Varant 11.05.2020 10:53:23

Günaydın,

Varant Raporuna aşağıda yer alan "Raporu Göster" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Raporun canlı haline ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Baka kalırım yükselen borsaların ardından...

Küresel risk iştahı iyileşmeye devam ediyor. Salgının ABD ekonomisinde yaptığı yıkımın boyutunu gösteren Tarım Dışı İstihdam verisine rağmen S&P 500 200 günlük ortalamasını kırmak için emin adımlarla yükseliyor.

Kötü habere iyi tepkinin arkasında piyasaların "derin V" toparlanması beklentisi var. ABD verim eğrisinin dikleşmeye devam etmesi de aynı mesajı veriyor. 2020 yılında 2008 krizinden daha sert bir küçülme yaşanacak. Ama toparlanma daha hızlı olacak. Faiz oranlarının düşük kalması beklenen bir dünyada bir yıllık kaybın fiyatlamalarda ve risk iştahındaki etkisi geçici ve sınırlı oluyor.

ABD dolarının gerilemesi, durgunluğun sona ereceğini fiyatlayan verim eğrisi, gelişmekte olan ülke paralarında son bir kaç gündür devam eden değer artışları ve Brezilya varlıklarında görülen tepki alışları risk iştahının yeniden güçlenmeye başladığını teyit ediyor.

Salgına karşı başarılı mücadelesine rağmen Türkiye gelişmekte olan piyasalardaki yükselişe sınırlı oranda katılıyor. 2018 yılında gördüğü dip seviyelere yaklaşan Türk lirası ve benzer ülkelere göre daha yüksek CDS oranları Borsa İstanbul’un yükselişe katılışını sınırlıyor.

Yüksek betalı Türkiye varlıklarının küresel risk iştahının toparlanmaya başladığı bir ortamda geride kalmasını teknik olarak ayı sinyali olarak görüyoruz. Yüksek betalı bir piyasa olarak Türkiye varlıklarının risk iştahı yükselirken daha iyi , gerilemelerde daha kötü performans göstermesini beklerdik.

Faiz oranlarının düşüklüğü nedeniyle yerleşik yatırımcının borsaya yöneldiği bir ortamda dünya piyasalarındaki yükselişe katılamamamız yabancı yatırımcıların Türkiye varlıklarında satış yapmaya devam ettiğini gösteriyor.

NOT: Raporda Piyasa Yapıcı Alış fiyatı 0.00 olan varantlarda, rapor hazırlanma esnasında işlem gerçekleşiyor olabilir.

10:35 itibariyle Brent Petrol, Ağustos 2020 kontratı 31,55 seviyesindedir.

10:35 itibariyle Brent Petrol, Eylül 2020 kontratı 32,60 seviyesindedir.

10:35 itibariyle DAX Haziran 2020 vadeli kontratı: 10.943,50

10:35 itibariyle Pamuk Temmuz Vadeli KG/TL: 8,84 TL

* Piyasalar Raporu İş Yatırım Araştırma Bölümünün günlük raporundan alınmaktadır.

Varant Karşılaştırma Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-karsilastirma.aspx?group=index

Varant Hesap/Analiz Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/hesaplama-analiz.aspx

Eğitim Videolarına ve Bültenlere Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/video-bulten/videolar/platform-egitim-videolari.aspx

Varant Seçer Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varantsecer.aspx

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için bize İş Varant Destek Hattından ulaşabilirsiniz. 0 212 350 2300 - www.isvarant.com

Raporu Göster

Analist: Cüneyt Güler