İş Varant Raporu: İş Varant 07.05.2020 10:51:37


Günaydın,

Varant Raporuna aşağıda yer alan "Raporu Göster" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Raporun canlı haline ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Beni anlamadılar...

Dünya piyasaları Nisan sonunda gelen satış dalgası sonrası toparlanmakta zorlanıyor. Ekonomideki kayıpların büyüklüğü ve kademeli açılma döneminde salgının geri gelebileceği endişesi piyasaları baskılıyor.

Gelişmekte olan ülke varlıkları baskı altında kalmaya devam ediyor. Doların küresel olarak güçlenmesi ve ABD-Çin gerginliğinin yeniden tırmanacağı endişesi gelişmekte olan ülke paralarından başlayarak hisse ve tahvil piyasalarına yayılan satışlara yol açıyor.

Türkiye varlıkları gelişmekte olan piyasalara göre daha kötü performans göstermeye devam ediyor. MSCI Türkiye Mayıs ayında %7, sene başından beri %32 dolar bazında kayıpla en çok değer kaybeden piyasalar arasında yer alıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak küresel yatırımcılarla dijital buluşmasında salgını kontrol altına alan Türkiye’nin ekonomide normalleşme sürecini başlattığını ve yılın son çeyreğinde büyümenin başlayacağını vurguladı. Cari dengenin iyileştiği bir dönemde dış finansmanda hiç bir sorun görmediğini vurgulayan Albayrak Hazine’nin sadece 4.7 milyar dolar ödemesi olduğunu, banka ve şirketlerin ödemelerini yapmak için yeterli likiditeye sahip olduklarını net bir şekilde anlattı.

Ancak siz nasıl söylerseniz söyleyin, söz dinleyenden alıyor anlamını. Türk lirası maalesef dünkü satış dalgasında Brezilya realinden sonra en çok değer kaybeden para birimiydi. İki para biriminin ortak özelliği 2019 Temmuz’undan beri düzenli faiz indirmesi.

NOT: Raporda Piyasa Yapıcı Alış fiyatı 0.00 olan varantlarda, rapor hazırlanma esnasında işlem gerçekleşiyor olabilir.

10:35 itibariyle Brent Petrol, Ağustos 2020 kontratı 30,27 seviyesindedir.

10:35 itibariyle Brent Petrol, Eylül 2020 kontratı 31,20 seviyesindedir.

10:35 itibariyle DAX Haziran 2020 vadeli kontratı: 10.683,0

10:35 itibariyle Pamuk Temmuz Vadeli KG/TL: 8,79 TL

* Piyasalar Raporu İş Yatırım Araştırma Bölümünün günlük raporundan alınmaktadır.

Varant Karşılaştırma Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-karsilastirma.aspx?group=index

Varant Hesap/Analiz Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/hesaplama-analiz.aspx

Eğitim Videolarına ve Bültenlere Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/video-bulten/videolar/platform-egitim-videolari.aspx

Varant Seçer Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varantsecer.aspx

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için bize İş Varant Destek Hattından ulaşabilirsiniz. 0 212 350 2300 - www.isvarant.com

Raporu Göster

Analist: Cüneyt Güler