İş Varant Raporu: İş Varant 22.04.2020 10:46:50


Günaydın,

Varant Raporuna aşağıda yer alan "Raporu Göster" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Raporun canlı haline ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Faiz indirmek için yanlış bir gün...

Petrol piyasasındaki yangın dünya borsalarına da yayıldı. Petrol fiyatlarındaki düşüşün enerji üreten ülkeler ve şirketlerde finansal krize ve iflaslara yol açabileceği endişesi ABD hisselerinden dünyaya yayılan %3 civarında bir satış dalgasına yol açtı.

Petrol ithal eden bir ülke olmamıza rağmen biz de küresel satış dalgasından nasibimizi alıyoruz. Emin liman arayan yatırıcıların dolara yönelmesi ile 2018 döviz şokunda gördüğümüz dip seviyelere yaklaşıyoruz.

Ama arada büyük bir fark var. 2018 yılında, kur şoku ile faiz artırarak mücadele etme yolunu seçmiştik. Para politikasındaki sert sıkılaşma ile büyümede kontrollü bir sert iniş yapıp ekonomiyi yeniden dengelemeyi başarmıştık. Bu defa ise ekonomik durgunluk nedeniyle maliye ve para politikasını rekor derecede gevşettiğimiz bir ortamda kur şoku ile karşılaşıyoruz.

Bugün yapılacak Para Politikası Kurulu Merkez Bankası’nın kur şoku ile nasıl bir mücadele izleyeceği konusunda piyasalara sinyal verecek. Piyasalar Merkez Bankası’nın 50bp ile 75bp faiz indirerek kur şokuna aldırmadan yoluna devam edeceğine inanıyor. Bizim görüşümüz başlıkta da belirttiğimiz gibi "bugün faiz indirmek için yanlış bir gün".

Doların küresel olarak güçlenmesi, yabancı yatırımcının emin limanlara yönelmesi, Türk lirasının 2018 kur şokunda gördüğü dip seviyelere yaklaşması, beklenen enflasyona göre reel faizin sıfıra yaklaşması faiz indirimi yolunu kapatıyor. BDDK’nın aktif rasyosu ile finansal koşulların zaten gevşemeye başladığı bir ortamda ilave faiz indirimine ihtiyacımız yok.

NOT: Raporda Piyasa Yapıcı Alış fiyatı 0.00 olan varantlarda, rapor hazırlanma esnasında işlem gerçekleşiyor olabilir.

10:25 itibariyle Brent Petrol, Haziran 2020 kontratı 17,63 seviyesindedir.

10:25 itibariyle Brent Petrol, Ağustos 2020 kontratı 24,68 seviyesindedir.

10:25 itibariyle DAX Haziran 2020 vadeli kontratı: 10.350,0

10:25 itibariyle Pamuk Temmuz Vadeli KG/TL: 8,22 TL

* Piyasalar Raporu İş Yatırım Araştırma Bölümünün günlük raporundan alınmaktadır.

Varant Karşılaştırma Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-karsilastirma.aspx?group=index

Varant Hesap/Analiz Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/hesaplama-analiz.aspx

Eğitim Videolarına ve Bültenlere Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/video-bulten/videolar/platform-egitim-videolari.aspx

Varant Seçer Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varantsecer.aspx

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için bize İş Varant Destek Hattından ulaşabilirsiniz. 0 212 350 2300 - www.isvarant.com

Raporu Göster

Analist: Cüneyt Güler