İş Varant Raporu: İş Varant 16.04.2020 10:46:28


Günaydın,

Varant Raporuna aşağıda yer alan "Raporu Göster" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Raporun canlı haline ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Piyasalar neyi fiyatlıyor? V, U, L ?

Salgının yıkıcı ekonomik etkilerinin görülmesiyle birlikte küresel piyasalardaki iyimser hava tersine döndü. ABD ve Avrupa piyasaları halen V tipi bir toparlanma fiyatlıyor. Ancak ilk öngörülerden daha derin bir V söz konusu. U ve L tipi durgunluk senaryolarını yeniden konuşmayacağımızı umuyoruz.

Bardağın dolu tarafına bakalım. Yeni vaka ve ölüm sayısının azalmasıyla birlikte Avrupa’da Fransa hariç her yerde kademeli olarak ekonomiyi açma çabaları görüyoruz. İlk aşamada okullar, dükkanlar, fabrikalar kademeli olarak açılacak.

Türkiye salgın döngüsünde Avrupa’nın iki üç hafta gerisinden geliyor. Avrupa’da Mayıs ayında başlayacak normalleşme süreci Türkiye’de muhtemelen Haziran ayında başlayacak. Diğer bir deyişle önümüzdeki haftalarda "Evde Kal Türkiye" demeye devam edeceğiz.

Salgına karşı alınan önlemlerin Türkiye ekonomisi üzerindeki maliyetini görmeye başladık. Mart ayı bütçe rakamları rekor yüksek bir açığa işaret ediyor. Ekonomideki yavaşlamaya paralel vergi gelirlerinin azaldığı, buna karşın salgın nedeniyle harcamaların arttığı bütçedeki bozulma Nisan Mayıs aylarında daha belirginleşecek.

2020 bütçe açığının milli gelirin %4,5 - %5,0’ine, borç çevirme oranının %120-%130’a çıkacağını tahmin ediyoruz. Dolayısıyla Merkez Bankası’nın genişleyici para politikasına rağmen verim eğrisi dikleşmeye devam edecek.

NOT: Raporda Piyasa Yapıcı Alış fiyatı 0.00 olan varantlarda, rapor hazırlanma esnasında işlem gerçekleşiyor olabilir.

NOT: Bazı dayanak varlıklarda devre kesici uygulaması, taban veya tavan fiyatlarla eşleşme olduğu için piyasa yapıcı fiyatlar raporda 0,00 olarak görünmektedir.

10:25 itibariyle Brent Petrol, Haziran 2020 kontratı 27,47 seviyesindedir.

10:25 itibariyle DAX Haziran 2020 vadeli kontratı: 10.374,0

10:25 itibariyle Pamuk Temmuz Vadeli KG/TL: 8,03 TL

* Piyasalar Raporu İş Yatırım Araştırma Bölümünün günlük raporundan alınmaktadır.

Varant Karşılaştırma Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-karsilastirma.aspx?group=index

Varant Hesap/Analiz Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/hesaplama-analiz.aspx

Eğitim Videolarına ve Bültenlere Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/video-bulten/videolar/platform-egitim-videolari.aspx

Varant Seçer Ekranına Ulaşmak için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varantsecer.aspx

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için bize İş Varant Destek Hattından ulaşabilirsiniz. 0 212 350 2300 - www.isvarant.com

Raporu Göster

Analist: Cüneyt Güler