İş Varant | Duyuru 30.03.2020 12:49:04

Merhaba,

Varant ihraççısı olarak piyasadaki likiditenin sürmesi temel önceliklerimiz arasında yer almaktadır. Kurumumuz daha önceki duyurularda ifade ettiğimiz amaçlarla, 17 Mart 2020 tarihinde durdurduğu varant piyasa yapıcılığı satış kotasyonlarını Nisan 2020 ve daha uzun vadedeki varantlar için 30 Mart 2020 tarihi itibariyle Borsa’ya iletmeye tekrar başlamıştır. Açığa satış yasağının devam ediyor olması nedeniyle hisse senedi satım varantları için satış kotasyonu iletmemiz hali hazırda mümkün olamamaktadır.

Piyasa yapıcılığı alış kotasyonlarımızı ihraç ettiğimiz tüm varantlarda bugüne kadar hiç ara vermeksizin sürdürdüğümüzü bilgilerinize sunarız.

Piyasa yapıcılığı varant piyasasında sağlıklı fiyat oluşumuna katkı sunmayı amaçlayan bir uygulama olmakla birlikte, içinde bulunduğumuz dönemlerdeki gibi dayanak varlıklarda likiditenin azaldığı, açığa satış yasağının olduğu ve oynaklığın üst seviyede seyrettiği olağan üstü dönemlerde varantlara ilişkin piyasa yapıcılığı faaliyetinin etkinliği de maalesef azalmaktadır. Bu sebeplerle, Covid-19 global salgınının yarattığı oynaklığın etkileri kontrol altına alınana kadar piyasa yapıcılığı alış ve satış kotasyonlarımız arasında geçmişe oranla daha geniş bir aralık oluşmasını bekliyoruz. Yatırımcıların işlem yaparken bu durumu muhakkak göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Diğer taraftan dayanak varlıklardaki likiditenin düşüklüğü, belirsizliğin ve oynaklığın tarihte eşi az bulunur seviyelerde seyretmesi göz önünde bulundurulduğunda, varant yatırımı yapmayı düşünen yatırımcıların yukarıda altını önemle çizdiğimiz hususları dikkate almalarını ve varant yatırımı yapmadan önce alım yapmayı planladıkları varantın dayanak varlığını, vadesini, kullanım fiyatını www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-analiz web sitesinde yer alan hesap makinesini kullanarak analiz etmelerini, varant işlemlerine ilişkin riskleri tekrar gözden geçirmelerini tavsiye ederiz.

Raporu Göster

Analist: Dinç Ekin