İş Varant Raporu: İş Varant 23.03.2020 11:34:33

Günaydın,

Raporun canlı haline ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Hayatta kalmaya çalışmak

Korona salgının yayılma hızındaki artış ve alınan önlemlerin ekonomi üzerindeki etkisinin yıkıcı olacağına yönelik işaretlerle haftaya başlıyoruz. Açıklanan devasa ekonomik paketlere rağmen ABD, Avrupa vadelileri ve Asya borsalarındaki satışlar hız kesmiyor.

Türkiye salgına karşı aldığı önlemleri artırıyor. Uzaktan eğitim süreci, lokanta ve kafeteryaların "eve teslim" veya "gel-al" benzeri yöntemlerle hizmete geçilmesi, 65 yaş üzerinin zorunda olmadıkça sokağa çıkmasının yasaklanması, yurtdışı uçuşların asgariye indirilmesi, alışveriş merkezlerinin gönüllü olarak kapatılması, salgının yayılma hızının sınırlanması için doğru yönde atılmış adımlar.

Salgının ekonomik maliyetinin özellikle ikinci çeyrekte yıkıcı olması bekleniyor. Ulaştırma, turizm, konaklama, eğlence, perakende gibi hizmet sektörü alanlarından başlayarak neredeyse tüm sektörlere yayılan bir durgunlukla karşı karşıya kalacağız.

Türkiye’de istihdamın %70’inden fazlasını küçük orta boy işletmeler yaratıyor. Hizmet sektörü toplam istihdamın %55’ini karşılıyor. Bu iki kesimdeki daralma işsizliği artırarak geliri düşürerek yılın ikinci çeyreğimde sert bir daralmaya yol açabilir.

Nakit bazlı desteğin sınırlı olduğu bir paketle daralan bir ekonomide yapabilecekleriniz sınırlı. Açıklanan paketi ekonomiye can suyu vermek için atılmış bir ilk adım olarak görüyor devamının zorunlu olarak geleceğine inanıyoruz.


10:55 itibariyle Brent Petrol, Mayıs 2020 kontratı 25,15, Haziran 2020 kontratı 28,41 seviyesindedir.

10:55 itibariyle DAX Mart 2020 vadeli kontratı: 8.455,0

10:55 itibariyle Pamuk Mayıs Vadeli KG/TL: 7,46 TL

10:55 itibariyle Pamuk Temmuz Vadeli KG/TL: 7,47 TL

NOT: Bazı dayanak varlıklarda devre kesici uygulaması olduğu için piyasa yapıcı fiyatları raporda 0,00 olarak görünmektedir.

Gerçek piyasa yapıcılık fiyatlarımız için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-analiz

* Piyasalar Raporu İş Yatırım Araştırma Bölümünün günlük raporundan alınmaktadır.

Varant Karşılaştırma Ekranına Ulaşmak için:
https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-karsilastirma?group=index
Varant Seçer Ekranına Ulaşmak için:
https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varantsecer
Hesap/Analiz Ekranına Ulaşmak için:
https://www.isvarant.com/hesaplama-analiz

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için bize İş Varant Destek Hattından ulaşabilirsiniz. 0 212 350 2300 - www.isvarant.com

Raporu Göster

Analist: Dinç Ekin