İş Varant Raporu: İş Varant 17.03.2020 10:51:40

Günaydın,

Varant Raporuna aşağıda yer alan "Raporu Göster" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Raporun canlı haline ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Para politikası araçları tükendi sıra mali politika adımlarında

FED’in virüsün ekonomik etkileri ile başa çıkmak için dün açıkladığı %1 faiz indirimi ve diğer olağanüstü önlemlerin ardından S&P endeksi günü %12’lik düşüşle kapatarak önceki işlem günündeki kazançlarını fazlası ile geri verdi. ABD tarafında dikkatler Senatodan geçmesi beklenen mali teşvik paketinde.

Virüse karşı önlemleri sıkılaştıran diğer ülkelerden de zor durumdaki işletmeleri ve hane halkını destekleyecek benzer adımların gelmesi kaçınılmaz.

Bu sabah itibarı ile ABD vadelileri tavana yakın %4 civarında primli işlem görürken Asya piyasaları da Güney Kore hariç hafif artıda. Bu arada Güney Kore’de vakaların düşüşe geçtikten sonra tekrar artmaya başlaması endişe verici. Bu sabah FT’nin haberine göre ABD’de büyük bankalar kriz dönemlerinde kullanılan FED’in iskonto penceresini kullanmaya başladılar. Bankaların hisse geri alımlarını durdurması da hisse senetlerindeki satışların şiddetini arttıran önemli bir etken.

Bu arada bizde de dün akşam açıklanan 29 yeni tanı ile birlikte toplam vaka sayısı 47 oldu. Dün akşam yayınlanan genelge ile tiyatro, sinema, lokanta, kahvehane gibi kalabalıkların olduğu alanlarda faaliyetlerin durdurulmasına karar verildi. Ayrıca uçuş yasağı uygulanan ülke sayısı 20’ye çıkartıldı. Virüsün ekonomik etkilerinin atlatılması için alınacak önlemlerin bu hafta açıklanması bekleniyor.


10:20 itibariyle Brent Petrol, Mayıs 2020 kontratı 30,85, Haziran 2020 kontratı 33,62 seviyesindedir.

10:20 itibariyle DAX Mart 2020 vadeli kontratı: 9.014,0

10:20 itibariyle Pamuk Mayıs Vadeli KG/TL: 8,41 TL

10:20 itibariyle Pamuk Temmuz Vadeli KG/TL: 8,46 TL

NOT: Bazı dayanak varlıklarda devre kesici uygulaması olduğu için piyasa yapıcı fiyatları raporda 0,00 olarak görünmektedir.

Gerçek piyasa yapıcılık fiyatlarımız için: https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-analiz

* Piyasalar Raporu İş Yatırım Araştırma Bölümünün günlük raporundan alınmaktadır.

Varant Karşılaştırma Ekranına Ulaşmak için:
https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-karsilastirma?group=index
Varant Seçer Ekranına Ulaşmak için:
https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varantsecer
Hesap/Analiz Ekranına Ulaşmak için:
https://www.isvarant.com/hesaplama-analiz

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için bize İş Varant Destek Hattından ulaşabilirsiniz. 0 212 350 2300 - www.isvarant.com

Raporu Göster

Analist: Dinç Ekin