İş Varant Raporu: İş Varant 16.03.2020 10:45:38

Günaydın,

Varant Raporuna aşağıda yer alan "Raporu Göster" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Raporun canlı haline ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Olağanüstü önlemler gerektiren olağanüstü zamanlar

Dün akşam saatlerinde FED olağanüstü toplanarak 100 baz puanlık indirimle faizi %0’a çekti. Faiz indirimlerine ek olarak 700 milyar dolarlık ilave varlık alımı, zor durumdaki bankalara likidite penceresinden fonlama, munzam karşılık oranlarında indirim ve diğer gelişmiş ülke Merkez Bankaları’nın dolar ihtiyacını karşılamak için swap imkanını içeren adımlar da attı. Powell’ın toplantıda eksi faizi düşünmediklerini söylemesi faiz silahının tamamen kullanıldığı anlamına geliyor. (ABD Bankaları için eksi faizin olamayacağı olumlu bir haber). Varlık alımları sadece hazine bonoları ve mortgage’a dayalı kıymetleri içerdiğinden, zor durumdaki şirketlere ve nakit ihtiyacı olan hane halkına doğrudan bir etkisi olmayacak. Büyük bankaların ise likidite penceresi imkanını kullanması beklenmiyor. Karşılık oranlarındaki indirimin de kredi büyüme oranlarını mevcut ortamda arttırması zor gözüküyor. Avrupa, İngiltere, Japonya ve İsviçre Merkez Bankaları ile swap adımının dolar likiditesi sağlanması açısından olumlu olduğunu düşünüyoruz.

Öte yandan bu sabah açıklanan verilerde Çin’de %4 gerilemesi beklenen perakende satışlarda 20.5% gerileme olmuş. Gıda, içecek ve ilaç dışında tüm alt kalemler ekside. İşsizlik oranı ise 5% seviyesinden 6.2%’ye yükselmiş görünüyor. Sanayi üretimi ise % 13.5% gerilemiş. Sabit yatırımlarda düşüş % 24.5% (2008 krizinde dahi azalma olmamıştı). Bu rakamlar 1.Ç’te daralmanın kaçınılmaz olduğuna işaret ediyor. Çin verisi önümüzdeki dönemde Avrupa verilerine ışık tutması açısından da endişe verici.

Toparlamak gerekirse virüs vakalarının Nisan sonu veya Mayıs ayında tepe yapacağı ve inişe geçeceği ve ekonomilerdeki daralmanın 2 çeyrekle sınırlı kalıp sonra hızlı bir şekilde toparlayacağı bir senaryoda alınan olağanüstü likidite önlemleri tüm riskli varlıkların fiyatlarını yukarı çekecek. Fakat ne yazık ki henüz bu senaryonun gerçekleşeceğine dair belirsizlikler devam ediyor. Dolayısıyla, oynaklığın yüksek olacağı bir haftaya daha giriyoruz.


10:20 itibariyle Brent Petrol, Mayıs 2020 kontratı 31,84, Haziran 2020 kontratı 33,47 seviyesindedir.

10:20 itibariyle DAX Mart 2020 vadeli kontratı: 8.665,0

10:20 itibariyle Pamuk Mayıs Vadeli KG/TL: 8,28 TL

10:20 itibariyle Pamuk Temmuz Vadeli KG/TL: 8,32 TL

* Piyasalar Raporu İş Yatırım Araştırma Bölümünün günlük raporundan alınmaktadır.

Varant Karşılaştırma Ekranına Ulaşmak için:
https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-karsilastirma?group=index
Varant Seçer Ekranına Ulaşmak için:
https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varantsecer
Hesap/Analiz Ekranına Ulaşmak için:
https://www.isvarant.com/hesaplama-analiz

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için bize İş Varant Destek Hattından ulaşabilirsiniz. 0 212 350 2300 - www.isvarant.com

Raporu Göster

Analist: Dinç Ekin