İş Varant Raporu: İş Varant 06.01.2020 10:21:01

Günaydın,

Varant Raporuna aşağıda yer alan "Raporu Göster" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Raporun canlı haline ulaşmak için TIKLAYINIZ.

ABD - İran kavgası piyasaları ne kadar hırpalar?

Küresel piyasalar 2020 yılına, ABD’nin hava saldırısıyla İran Kudüs Güçleri komutanı Kasım Süleymani’yi öldürmesi nedeniyle, satıcılı bir seyirle başladı. ABD saldırısına karşı İran’ın misilleme yapması endişesi ile petrol fiyatları %5’in üzerinde yükselirken, risk iştahına duyarlı varlıklarda %1-%2 civarında satışlar görüldü.

İran’ın olası misillemesi nedeniyle petrol fiyatlarında yaşanan yükselişin kalıcı olmasını beklemiyoruz. Jeopolitik risklerin petrol fiyatları üzerinde yarattığı baskı cari arz talep dengesine ve spekülatif amaçlı kısa - uzun pozisyonların büyüklüğüne bağlı olarak belirlenir. Gerek arz-talep dengesi gerekse vadeli pozisyonlar petrolde kalıcı bir yükselişi desteklemiyor.

Geçmiş veri Orta Doğu kaynaklı risklerin piyasalarda yaratacağı tahribatın kısa vadeli ve sınırlı olduğunu gösteriyor. Bu defa da farklı olmasını beklemiyoruz. ABD - İran kaynaklı jeopolitik riskler nedeniyle kısa vadede piyasalardaki oynaklık artabilir. Ancak söz konusu riskler nedeniyle orta vade için çizdiğimiz boğa senaryosunu değiştirmiyoruz.

İran’a komşu olmamız nedeniyle Türkiye piyasalarındaki tahribat kısa vadede daha yüksek olabilir. Ancak İran’ın ABD’ye karşı yapacağı misillemenin sınırlı olacağının görülmesiyle Türkiye varlıklarında oluşan kayıplar da geri kazanılacaktır.

ABD - Çin kavgasına ateşkes nedeniyle ara verildiği, Çin’in para politikasıyla ekonomik büyümeyi desteklediği, Fed’in faiz indirimlerinin etkisinin yılın ilk yarısında görülmesinin beklendiği, İran’ın ABD’ye sınırlı misilleme yaptığı baz senaryomuzda küresel piyasalardaki yükseliş eğiliminin devam etmesini bekliyoruz.

10:11 itibariyle Brent Petrol, Mart 2020 kontratı 69,92$ ve Nisan 2020 kontratı 69,02 seviyesindedir.

10:11 itibariyle DAX spot değeri: 13.084,50

* Piyasalar Raporu İş Yatırım Araştırma Bölümünün günlük raporundan alınmaktadır.

Varant Karşılaştırma Ekranına Ulaşmak için:
https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-karsilastirma?group=index
Varant Seçer Ekranına Ulaşmak için:
https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varantsecer
Hesap/Analiz Ekranına Ulaşmak için:
https://www.isvarant.com/hesaplama-analiz

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için bize İş Varant Destek Hattından ulaşabilirsiniz. 0 212 350 2300 - www.isvarant.com

Raporu Göster

Analist: Naz Noyan