İş Varant Raporu: İş Varant 19.12.2019 10:31:33

Günaydın,

Varant Raporuna aşağıda yer alan "Raporu Göster" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Raporun canlı haline ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Kur baskısı yayılıyor...

Dünya borsaları hızlı yükseliş sonrasında zirveye yakın seviyelerde dinleniyor. Başkan Trump’ın Temsilciler Meclisi’nde azledilmesi Senato’da aklanması beklendiği için piyasaları etkilemedi. BOJ beklendiği gibi faizleri değiştirmedi. Gelişmekte olan ülke borsaları gelişmiş piyasaları yenmeye devam ediyor.

Türkiye varlıkları ABD yaptırım korkusuyla dünyadan negatif ayrışmaya devam ediyor. Gelişmekte olan ülke paralarının dünyaya göre %1 civarında değer kazandığı son bir ayda Türk lirası %4 değer kaybetti. MSCI Türkiye son üç ayda dünyanın %14 gerisinde kaldı.

ABD yaptırımlarının yarattığı baskı nedeniyle Türkiye varlıklarındaki baskı kısa vadede devam edebilir. Merkez Bankası doğru yöndeki kısa vadeli (7 gün ve daha altı) swapları özkaynakların %10’u ile sınırladı. Alınan kararı Londra swap piyasasının kısa vadeli kullanılmasını azaltan ve para politikasının etkisini artıran bir karar olarak görüyoruz.

10:12 itibariyle Brent Petrol, Şubat 2020 kontratı 66,18$, Mart 2020 kontratı 65,26$ ve Nisan 2020 kontratı 64,51 seviyesindedir.

10:12 itibariyle DAX spot değeri: 13223,5

* Piyasalar Raporu İş Yatırım Araştırma Bölümünün günlük raporundan alınmaktadır.

Varant Karşılaştırma Ekranına Ulaşmak için:

https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-karsilastirma?group=index

Varant Seçer Ekranına Ulaşmak için:

https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varantsecer

Hesap/Analiz Ekranına Ulaşmak için:

https://www.isvarant.com/hesaplama-analiz

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için bize İş Varant Destek Hattından ulaşabilirsiniz. 0 212 350 2300 - www.isvarant.com

Raporu Göster

Analist: Dinç Ekin