İş Varant Raporu: İş Varant 18.12.2019 10:26:18

Günaydın,

Varant Raporuna aşağıda yer alan "Raporu Göster" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Raporun canlı haline ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Bakakalırız yükselen dünyanın ardından...

Dünya borsalarındaki yükseliş genele yayılarak güçleniyor. MSCI Dünya hisse senedi endeksi ABD ve Almanya hisselerinin önderliğinde yeni zirve yapmaya devam ediyor. Gelişmekte olan borsalar Aralık başından beri %6 getiri ile gelişmiş piyasaları (%2) yeniyor.

Türkiye piyasaları ABD yaptırımı endişesi ile dünyadaki yükselişe katılamadı. Gelişmekte olan piyasalar gelişmekte olan piyasaların Salı günü %2, Aralık ayında %5,5 gerisinde kaldı. Türk lirası %2’ye yakın kayıpla en çok kaybeden gelişmekte olan para birimleri arasında yer adı. Sektör bazında bakıldığında demir-çelik, gayrimenkul, çimento, cam ve sigorta güçlenirken, banka, petrol ürünleri, perakende borsanın gerisinde kalıyor.

Pentagon’un Türkiye’ye olası yaptırımlar öneren savunma bütçesi ABD Kongresinden geçti. F-35’lerin teslim edilmemesi, NordStream 2 ve TürkAkım gibi enerji boru hatlarında çalışan şirketlere yaptırım gibi konuları içeren tasarının onaylanması Türkiye piyasalarında kısa vadede oynaklığı artıracak. Ancak orta vadede Türkiye’nin yükseliş trendini değiştirmez.

10:15 itibariyle Brent Petrol, Şubat 2020 kontratı 65,70$, Mart 2020 kontratı 64,73$ ve Nisan 2020 kontratı 64,00 seviyesindedir.

10:15 itibariyle DAX spot değeri: 13249,5

* Piyasalar Raporu İş Yatırım Araştırma Bölümünün günlük raporundan alınmaktadır.

Varant Karşılaştırma Ekranına Ulaşmak için:

https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-karsilastirma?group=index

Varant Seçer Ekranına Ulaşmak için:

https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varantsecer

Hesap/Analiz Ekranına Ulaşmak için:

https://www.isvarant.com/hesaplama-analiz

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için bize İş Varant Destek Hattından ulaşabilirsiniz. 0 212 350 2300 - www.isvarant.com

Raporu Göster

Analist: Dinç Ekin