İş Varant Raporu: İş Varant 16.12.2019 12:03:47

Günaydın,

Varant Raporuna aşağıda yer alan "Raporu Göster" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Raporun canlı haline ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Yükseliş İçin Yerlerinizi Alınız...

Başkan Trump’ın ABD - Çin Faz-1 ticaret anlaşmasını imzalaması ile emin limanlardan riskli varlıklara geçiş hızlanıyor. MSCI Dünya hisse endeksi 2018 Ocak zirvesini kırarken, altın, yen, dolar, gelişmiş ülke devlet tahvilleri gibi emin liman yatırım araçları değer kaybediyor.

Faz-1 anlaşmasının detaylarını henüz bilmiyoruz. Basına yapılan açıklamalara göre Çin’in ABD’den daha çok tarım ürünü (yıllık 40 milyar dolar) ithal etmesi karşılığında ABD 15 Aralık’ta devreye girecek 156 milyar dolarlık ilave vergileri durduracak ve 120 milyar dolarlık Çin malı üzerindeki vergiyi %15,0’ten %7,5’e indirecek.

İyi senaryoda, Çin’in ilave 200 milyar dolarlık daha ABD malı almayı kabul etmesi, fikri mülkiyet haklarını kabul etmesi, teknoloji transferini zorlaması konusunda geri adım atması durumunda, ABD 250 milyarlık Çin ithalatı üzerindeki %25’lik gümrük vergisini kademeli olarak azaltacak. Bu konuda ilk adımlar Ocak ayı ortasında atılacak.

Aralık başında yayınladığımız "Yükseliş İçin Yerlerinizi Alınız" raporumuzda savunduğumuz Türkiye varlıkları için olumlu görüşümüzü koruyoruz. Küresel konjonktürde aşağı yönlü risklerin azalması ve Türkiye’nin finansal istikrarı korurken borçlarını azaltmaya devam etmesi gelişmekte olan ülkelerle aramızdaki makasın azalmasını destekliyor.

Haftaya veri yoğun bir gündemle başlıyoruz. Eylül ayı işsizlik verisi (10:00), özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu (10:00), Kasım ayı merkezi bütçe (11:00) günün önemli makro verileri.

Şirketler cephesinde iki birleşme haberi öne çıkıyor.

Kamu bankaları sigorta şirketlerini bir çatı altında birleştirip Türkiye Varlık Fonuna devrediyor. Çağrı zorunluluğu doğmayacağı açıklaması birleşmenin halka açık Güneş Sigorta’nın altında olması ihtimalini artırıyor. Güneş Sigorta hisselerinde hareketlilik görebiliriz.

Oyak Grubu çimento şirketlerini bir çatı altında birleştirmek için çalışmalara başladı. Birleşmenin halka açık bir şirket altında olması durumunda en büyük şirket olan Adana Çimento öne çıkıyor. Hakim ortak değişmeyeceği için çağrı zorunluğu doğmayacağını düşünüyoruz.

11:55 itibariyle Brent Petrol, Şubat 2020 kontratı 65,32$, Mart 2020 kontratı 64,36$ ve Nisan 2020 kontratı 63,64 seviyesindedir.

11:55 itibariyle DAX spot değeri: 13373,00

* Piyasalar Raporu İş Yatırım Araştırma Bölümünün günlük raporundan alınmaktadır.

Varant Karşılaştırma Ekranına Ulaşmak için:

https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-karsilastirma?group=index

Varant Seçer Ekranına Ulaşmak için:

https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varantsecer

Hesap/Analiz Ekranına Ulaşmak için:

https://www.isvarant.com/hesaplama-analiz

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için bize İş Varant Destek Hattından ulaşabilirsiniz. 0 212 350 2300 - www.isvarant.com

Raporu Göster

Analist: Dinç Ekin