İş Varant Raporu: İş Varant 12.12.2019 10:43:51

Günaydın,

Varant Raporuna aşağıda yer alan "Raporu Göster" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Raporun canlı haline ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Faiz kararı öncesi fiyatlamalar

15 Aralık öncesinde Dünya piyasalarında net bir ayrışma görülüyor. ABD borsaları zirvesine yaklaşırken Çin hisselerinde tedirgin bir seyir görülüyor. Piyasalar ticaret savaşında faturayı ABD’nin değil Çin’in ödeyeceğini fiyatlıyor. Fed’in faiz indirimine uzun süre ara vereceği sinyali sonrası fiyatlamalar piyasaların bardağın dolu tarafını (ABD ekonomisinde işler iyi gidiyor) görmeyi tercih ettiğini gösteriyor.

Türkiye varlıkları dünyadan negatif ayrışmaya devam ediyor. ABD yaptırımları korkusu ve Merkez Bankası’nın 200 baz puanın üstünde faiz indirimi yapabileceği endişesi Türkiye varlıklarının gelişmekte olan piyasalardan negatif ayrışmasına neden oluyor.

Doların küresel olarak değer kaybetmesine rağmen Türk lirası Aralık başından beri %0,9 değer kaybederek en çok değer kaybeden gelişmekte olan ülke parası. MSCI Türkiye aynı dönemde gelişmekte olan piyasaların %3.5 gerisinde kaldı.

Dünya piyasalarındaki olumlu seyre paralel Türkiye varlıklarında yukarı yönlü bir seyir öngörüyoruz. Merkez Bankası’nın bugünkü PPK toplantısında politika faizini 200 baz puan (Piyasa 150) indirerek %12,00’ye çekmesini bekliyoruz.

Türkiye yönelik ABD yaptırımlarıyla ilgili tasarının dış ilişkiler komitesinden 18’e karşı 4 oyla geçmesi’ne rağmen Türkiye ETF’lerinde ve Türk lirasında önemli bir baskı görülmüyor.

Bankaların bilançolarındaki kötü kredileri azaltmak için bir yol haritası çıkaracağı haberleri üzerine Moody’s’in kredi pozitif açıklamaları Türkiye varlıklarında yukarı yönlü yeniden fiyatlama görüşümüzle uyumlu.

10:15 itibariyle Brent Petrol, Şubat 2020 kontratı 64,00$, Mart 2020 kontratı 63,08$ ve Nisan 2020 kontratı 62,34 seviyesindedir.

10:15 itibariyle DAX spot değeri: 13146,50

* Piyasalar Raporu İş Yatırım Araştırma Bölümünün günlük raporundan alınmaktadır.

Varant Karşılaştırma Ekranına Ulaşmak için:

https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-karsilastirma?group=index

Varant Seçer Ekranına Ulaşmak için:

https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varantsecer

Hesap/Analiz Ekranına Ulaşmak için:

https://www.isvarant.com/hesaplama-analiz

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için bize İş Varant Destek Hattından ulaşabilirsiniz. 0 212 350 2300 - www.isvarant.com

Raporu Göster

Analist: Murat Akbıyık