İş Varant Raporu: İş Varant 09.12.2019 10:30:12

Günaydın,

Varant Raporuna aşağıda yer alan "Raporu Göster" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Raporun canlı haline ulaşmak için TIKLAYINIZ.

ABD bir yana, dünya bir yana...

ABD borsalarında güçlü yükseliş ile haftaya başlıyoruz. Beklentiden güçlü tarım dışı istihdam verisi sonrası ABD borsaları zirveyi zorluyor. Asya borsalarında ABD - Çin görüşmelerine yönelik belirsizlikler ve zayıf Çin verisi nedeniyle satıcılı bir seyir görülüyor.

Türkiye varlıkları güçlü ABD verisi sonrası kar satışlarıyla geriledi. Doların küresel olarak güçlenmesi ve PPK toplantısında Merkez Bankası’nın önden yüklemeli faiz indirimine devam edeceği endişesiyle Türk lirası en çok değer kaybeden gelişmekte olan para birimleri arasında yer aldı. MSCI Türkiye %0,3 gerileyerek gelişmekte olan ülkelerin 0,9yp gerisinde kaldı.

Geçen haftaki hızlı yükseliş sonrası Borsa İstanbul’da yatay bir açılış bekliyoruz. Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık avantajını %5 - %15 reel büyüme bandında kredi büyümesine bağlaması nedeniyle kısa vadede kamu bankaları daha iyi performans gösterebilir.

12 Aralık’ta yapılacak yılın son PPK toplantısında Merkez Bankası’nın politika faizini 200 baz puan (Piyasa tahmini 150bp) indirmesini bekliyoruz. Politika faizinin tahminimiz doğrultusunda %12’ye inmesi durumunda Türk lirası %1,4 ile gelişmekte olan ülke ortalamasına yakın bir reel getiri sunacak.

10:16 itibariyle Brent Petrol, Şubat 2020 kontratı 64,23$ ve Mart 2020 kontratı 63,25$ seviyesindedir.

* Piyasalar Raporu İş Yatırım Araştırma Bölümünün günlük raporundan alınmaktadır.

Varant Karşılaştırma Ekranına Ulaşmak için:

https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-karsilastirma?group=index

Varant Seçer Ekranına Ulaşmak için:

https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varantsecer

Hesap/Analiz Ekranına Ulaşmak için:

https://www.isvarant.com/hesaplama-analiz

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için bize İş Varant Destek Hattından ulaşabilirsiniz. 0 212 350 2300 - www.isvarant.com

Raporu Göster

Analist: Murat Akbıyık