İş Varant Raporu: İş Varant 06.12.2019 10:36:15

Günaydın,

Varant Raporuna aşağıda yer alan "Raporu Göster" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Raporun canlı haline ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Gelişmekte olan piyasalarla farkı kapatıyoruz...

ABD ve Avrupa’dan farklı sinyaller gelmeye devam ediyor. Beklentinin altında gelen işsizlik başvurusu ve güçlü ISM Hizmet verileri ABD’nin hala yaz mevsimini yaşadığını gösteriyor. Beklentinin altında gelmeye devam eden perakende satış ve Almanya fabrika siparişi verilerine göre Avrupa’nın kışa girdi bile.

ABD - Çin ticaret savaşında yeni bir şey yok. Çin Ticaret Bakanı 15 Aralık’ta FAZ 1 anlaşmasının imzalanması için ABD’nin koyduğu gümrük vergilerini geri alması gerektiğini yineliyor. Wall Street’te çıkan bir makale Çin’in ABD’den satın alacağı tarım ürünleri konusunda halen bir anlaşma sağlanamadığını söylüyor.

Risk iştahındaki toparlanmaya paralel Türkiye varlıkları gelişmekte olan piyasalarla arayı kapatmaya devam ediyor. Kasım ayındaki yükselişin desteğiyle MSCI Türkiye ile MSCI GOÜ arasında son 12 ayda oluşan fark kapandı. Gelişmiş ülkelere yetişmek için %10’luk bir alfa yaratmamız gerekiyor.

Türkiye varlıklarındaki yükselen trendin devam etmesini bekliyoruz. Gelişmekte olan ülkelere göre daha güçlü kar büyümesi ve daha cazip değerlemeler nedeniyle Türkiye varlıklarını cazip buluyoruz. Kısa vadede yükselişin sürmesi için iki potansiyel katalizör görüyoruz:

(i) Merkez Bankası’nın 12 Aralıktaki faiz toplantısında beklentinin üzerinde (Piyasa 150bp, İş Yatırım 200bp) faiz indirmesi; (ii) Ekonomi cephesinden gelen olumlu veri akışına paralel Moody’s’in Türkiye’nin Negatif olan görünümünü Durağan’a çekmesi.

Yurtdışında bugün ABD tarım-dışı-istihdam verisi izlenecek (beklentisi 183.000 istihdam, %3,0 yıllık ücret artışı).

10:30 itibariyle Brent Petrol, Şubat 2020 kontratı 63,29$ ve Mart 2020 kontratı 62,39$ seviyesindedir.

* Piyasalar Raporu İş Yatırım Araştırma Bölümünün günlük raporundan alınmaktadır.

Varant Karşılaştırma Ekranına Ulaşmak için:

https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-karsilastirma?group=index

Varant Seçer Ekranına Ulaşmak için:

https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varantsecer

Hesap/Analiz Ekranına Ulaşmak için:

https://www.isvarant.com/hesaplama-analiz

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için bize İş Varant Destek Hattından ulaşabilirsiniz. 0 212 350 2300 - www.isvarant.com

Raporu Göster

Analist: Murat Akbıyık