İş Varant Raporu: İş Varant 21.11.2019 12:06:59

Günaydın,

Varant Raporuna aşağıda yer alan "Raporu Göster" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Raporun canlı haline ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Anlaşma 2019 yılında imzalanmazsa ne olur?

ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi’nin Hong Kong’da protestocuları destekleyen bir yasa tasarısını neredeyse oybirliği ile geçirmesi ve Çin’in misilleme yaparız tehdidi sonrasında küresel piyasalar ayın en kötü gününü geçiriyor.

Konuyla doğrudan ilişkili olma da, Türkiye varlıkları belirsizliğin artmasından olumsuz etkileniyor. Son günlerdeki hızlı yükseliş sonrası hisse senedi ve tahvil piyasaları kar satışlarıyla gerilerken döviz piyasasında yatay bir seyir görüldü.

ABD vadelileri ve Asya borsalarındaki satışlar Türkiye varlıklarındaki kar satışının devam edebileceğine işaret ediyor. Başkan Trump’ın imzalaması ile yasalaşacak tasarı ve Çin’in muhtemel misillemesi ABD - Çin-faz-1 ticaret anlaşmasının 2019 yılında tamamlanamayacağı endişelerini besleyerek kısa vadede piyasaları baskılayabilir.

Türkiye varlıkları için olumlu görüşümüzü koruyoruz. ABD yaptırım riskinin azalması ve ekonomideki intizamlı düzeltme Türkiye’nin dünyadan pozitif ayrışması için yeterli gerekçeyi sağlıyor. ABD - Çin anlaşmasının gecikmesi büyümeye duyarlı Asya ve Güney Amerika piyasalarını olumsuz etkiler.

ABD -Çin büyümesine duyarlı olmayan Türkiye varlıkları Fed’in faiz indirim beklentisiyle gelişmekte olan piyasalardan pozitif ayrışabilir. Ekim ortasından bu yana %14 yükselen Borsa İstanbul’daki kar satışlarını endeks 105.800’ün altına inmedikçe sağlıklı bir düzeltme olarak görüyoruz.

10:25 itibariyle Brent Petrol, Ocak 2020 kontratı 62,29$ ve Şubat 2020 kontratı 61,36$ seviyesindedir.

* Piyasalar Raporu İş Yatırım Araştırma Bölümünün günlük raporundan alınmaktadır.

Varant Karşılaştırma Ekranına Ulaşmak için:
https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-karsilastirma.aspx?group=index


Varant Seçer Ekranına Ulaşmak için:
https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varantsecer.aspx


Hesap/Analiz Ekranına Ulaşmak için:
https://www.isvarant.com/hesaplama-analiz.aspx

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için bize İş Varant Destek Hattından ulaşabilirsiniz. 0 212 350 2300 - www.isvarant.com

Raporu Göster

Analist: Murat Akbıyık