İş Varant Raporu: İş Varant 04.11.2019 10:42:06

Günaydın,

Varant Raporuna aşağıda yer alan "Raporu Göster" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Raporun canlı haline ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Posta kutunuzda iyi haberler var...

Haftaya iyi haberlerle başlıyoruz. Beklentiden güçlü tarım dışı istihdam verisi sonrası S&P 500 yeni zirveler yapmaya devam ediyor. Risk iştahındaki iyileşmeye paralel dolar ve devlet tahvil faizleri geriliyor. Gelişmekte olan ülke varlıklarında son yıllardaki en iyi performansı görüyoruz.

Dünya piyasalarındaki yükseliş ve Fithch’in görünümü negatiften durağana çekmesi nedeniyle Türkiye varlıklarının haftaya pozitif bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. Kredi derecelendirme kuruluşları genelde piyasanın gerisinden gelir ve ülke kredi notunda yaptıkları değişikliklerin piyasa fiyatlamaları üzerinde etkisi olmaz. Ancak aşağıdaki gerekçelerden dolayı bu defa farklı olmasını bekliyoruz.

(i) Fitch’in görünümü durağana iyileştirmesi bir kredi derecelendirme kuruluşundan uzun zamandan beri gelen ilk iyi haber. 2013 Mayısında Moody’s’in Türkiye’nin notunu "kredi yapılabilir" seviyesine yükseltmesinden beri kredi notumuz istikrarlı bir şekilde geriledi. Son darbeler bu yaz geldi. ABD yaptırımları korkusuyla Türkiye’nin kredi notu Haziran’da Moody’s ( ’Ba2’ den ’Ba3’ e), Temmuz’da Fitch (’BB’ den ’BB-’ ye) tarafından düşürüldü

(ii) Gelişmekte olan ülkelerle yapılan karşılaştırmalara göre Türkiye varlıkları mevcut kredi notundan daha yüksek bir risk primiyle işlem görüyor. Diğer bir deyişle piyasa fiyatlamaları ülkenin kredi notunun artmasını değil düşmesini fiyatlıyor. Piyasalara göre genelde daha muhafazakar olan kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen olumlu sinyaller Türkiye için en kötünün geride kaldığı görüşümüzü destekliyor.

(iii) Geçmiş veri incelendiğinde Fitch’in hareketlerinin Türkiye için öncü rolü oynadığı görülüyor. 2012 yılında Türkiye’nin kredi notunun "yatırım yapılabilir" seviyesine çıkartılması sürecinde Fitch öncü rolündeydi. Fitch’in ülke notunu Kasım 2012’de "kredi yapılabilir" seviyesine çekmesinden altı ay sonra 2013 Mayıs’ında Moody’s’de kervana katılmıştı. Ekonomide iyi haberler gelmeye devam ederse nu defa da benzer bir süreç görebiliriz. Fitch’in ve Mood’s’in bir sonraki hamleleri kredi notunu yükseltme şeklinde olabilir.

Küresel risk iştahındaki güçlenmenin dünya piyasalarının çok gerisinde kalan ve değerlemeleri aşırı ucuzlayan Türkiye varlıklarında (özellikle hisse ve euro-tahvil) tepki alışlarını tetiklemesini bekliyoruz. Fitch ve Moody’s’den önümüzdeki aylarda gelebilecek not artırımları Türkiye’nin borçlanma maliyetlerini düşürerek bu süreci destekleyecektir.

Bugünkü veri akışında saat 10:00’da yayınlanacak enflasyon verisi (piyasanın beklentisi %1,8, İş Yatırım %1,3) öne çıkıyor. Beklentinin altında gelecek bir enflasyon verisi yılın son toplantısında ilave faiz indirimi için Merkez Bankası’nın elini rahatlatacaktır.

10:32 itibariyle Brent Petrol, Ocak 2020 kontratı 61,56$ ve Şubat 2020 kontratı 60,83$ seviyesindedir.

* Piyasalar Raporu İş Yatırım Araştırma Bölümünün günlük raporundan alınmaktadır.

Varant Karşılaştırma Ekranına Ulaşmak için:
https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-karsilastirma.aspx?group=index
Varant Seçer Ekranına Ulaşmak için:
https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varantsecer.aspx
Hesap/Analiz Ekranına Ulaşmak için:
https://www.isvarant.com/hesaplama-analiz.aspx

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için bize İş Varant Destek Hattından ulaşabilirsiniz. 0 212 350 2300 - www.isvarant.com

Raporu Göster

Analist: Dinç Ekin