İş Varant Raporu: İş Varant 01.11.2019 10:30:14

Günaydın,

Varant Raporuna aşağıda yer alan "Raporu Göster" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Raporun canlı haline ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Dünyanın gerisinde kalmaya devam ediyoruz

Tarım dışı istihdam verisi öncesi ABD faizlerinde ve dolarda sınırlı bir gevşeme ile güne başlıyoruz. Beklentilerden güçlü gelen Çin Caixin İmalat PMI verisi sonrası Asya piyasaları ve ABD vadelilerinde sınırlı yükseliş görülüyor.

Türkiye varlıkları dünyadan bağımsız kendi liginde seyretmeye devam ediyor. Beklentilerden iyi gelen şirket karlarına (%53 + , %12 - ) rağmen Borsa İstanbul gelişmekte olan borsalara göre Ekim ayını %12 geride kapattı.

Dünya borsalarındaki pozitif havaya rağmen Borsa İstanbul’da yatay bir seyir öngörüyoruz. Devam eden açığa satış yasağı banka hisselerinde işlem hacminin üçte birine inmesine neden olarak piyasayı baskılıyor. Açıklanan şirket karları bugün Türk Telekom’un piyasayı yeneceğine Turkcell’in ise geride kalacağına işaret ediyor.

Haber akışında makro cephede Hazine’nin 2020 yılı borçlanma programı öne çıkıyor. Açıklanan rakamlar toplam borçlanmanın 2019’a göre %50 artarak 357 milyar TL’ye ulaşacağına işaret ediyor. Ekonomik yavaşlama nedeniyle gerileyen vergi gelirleri 2020 bütçe açığının ve dolayısıyla finansman ihtiyacının yükselmesine neden oluyor.

2020 Finansman Programı hedeflerinden İç borç çevirme oranını %104 olarak hesaplıyoruz. Ancak 2019 için açıklanan program %93 iken muhtemel gerçekleşme %121 olacağı için 2020 program hedeflerini de ıskonto ile değerlendirmek daha doğru olur.

10:20 itibariyle Brent Petrol, Ocak 2020 kontratı 59,52$ ve Şubat 2020 kontratı 58,82$ seviyesindedir.

* Piyasalar Raporu İş Yatırım Araştırma Bölümünün günlük raporundan alınmaktadır.

Varant Karşılaştırma Ekranına Ulaşmak için:
https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-karsilastirma.aspx?group=index
Varant Seçer Ekranına Ulaşmak için:
https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varantsecer.aspx
Hesap/Analiz Ekranına Ulaşmak için:
https://www.isvarant.com/hesaplama-analiz.aspx

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için bize İş Varant Destek Hattından ulaşabilirsiniz. 0 212 350 2300 - www.isvarant.com

Raporu Göster

Analist: Dinç Ekin