İş Varant Raporu: İş Varant 30.10.2019 10:33:33

Günaydın,

Varant Raporuna aşağıda yer alan "Raporu Göster" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Raporun canlı haline ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Türkiye’ye yaptırım yeniden gündemde...

Rekor yükseliş sonrası piyasalar ayın son gününe kar satışlarıyla giriyor. Piyasalardaki geri çekilme temel verilerde bir bozulmadan değil FOMC toplantısı öncesi bazı yatırımcıların karlarını cebe atmalarından kaynaklanıyor. Son üç ayın en düşük seviyesine düşen JP Küresel Volatilite endeksi ve dünyayı yenmeye devam eden gelişmekte olan ülke borsaları risk iştahının güçlü seyretmeye devam ettiğini gösteriyor.

Cumhuriyet bayramı tatili sonrası Türkiye piyasaları ABD cephesinden gelen kötü haberlerle haftaya başlıyor. ABD Temsilciler Meclisi Salı günü Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını öneren ve sözde Ermeni soykırımının tanınmasını öngören iki tasarıyı ezici çoğunlukla kabul etti. Tasarıların yasalaşması için Senato’da da aynı şekilde kabul edilmesi gerekiyor. Tasarılar Senato’dan üçte iki çoğunluğun üzerinde oyla geçerse Trump’ın önüne gitmeden doğrudan yasalaşacak.

ABD yaptırımlarının yeniden gündeme gelmesi nedeniyle Türkiye varlıklarında satıcılı bir açılış öngörüyoruz. Sabah ilk işlemlerde Türk lirasındaki kayıplar Borsa İstanbul’un %0,5 civarında düşüşle açılacağına işaret ediyor.

Yurtiçi ajandada önemli bir veri akışının olmadığı Çarşamba günü Fed kararı izlenecek. Piyasa beklentisi Fed’in faizleri 25bp indirmesi ve indirime ara vereceği sinyali vermesi.

Şirketler cephesinde Arçelik, Tofaş, Ford Oto ve Garanti’nin üçüncü çeyrek sonuçları ve bankacılık sektörünün Eylül ayı konsolide verileri izlenecek.

10:20 itibariyle Brent Petrol, Ocak 2020 kontratı 61,08$ ve Şubat 2020 kontratı 60,44$ seviyesindedir.

* Piyasalar Raporu İş Yatırım Araştırma Bölümünün günlük raporundan alınmaktadır.

Varant Karşılaştırma Ekranına Ulaşmak için:
https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-karsilastirma.aspx?group=index
Varant Seçer Ekranına Ulaşmak için:
https://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varantsecer.aspx
Hesap/Analiz Ekranına Ulaşmak için:
https://www.isvarant.com/hesaplama-analiz.aspx

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için bize İş Varant Destek Hattından ulaşabilirsiniz. 0 212 350 2300 - www.isvarant.com

Raporu Göster

Analist: Aras Erkara