İş Varant Raporu: İş Varant 12.06.2019 10:43:39

Günaydın,

Varant Raporuna aşağıda yer alan "Raporu Göster" butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Piyasalar *

PPK öncesi geleneksel uyarı atışı...

Dünya borsalarında hızlı yükseliş sonrası yorgunluk belirtileri görülüyor. ABD vadelileri ve Asya borsaları güne kar satışlarıyla başladı. Ancak genel risk iştahında bir bozulma yok. Yeni zirveler deneyen Arjantin, Brezilya ve Güney Afrika borsaları küresel risk iştahının güçlü olduğunu gösteriyor.
Türkiye varlıklarından çelişkili sinyaller geliyor. Geçen haftaki bayram hediyesi sonrası Borsa İstanbul (MSCI Türkiye -%2,4, MSCI GOÜ %1,0) ve Türk lirası (TRYUSD -%1,0, JP GOÜ %0,2) gelişmekte olan piyasalardan negatif ayrıştı. Borsa İstanbul’un negatif ayrışmasında öğlen saatlerinde piyasaya yayılan Merkez Bankası’nın faiz indireceği spekülasyonu sonrası Türk lirasındaki değer kaybı etkili oldu. Piyasaların tepkisini PPK öncesi Merkez Bankası’na geleneksel uyarı atışı olarak görüyoruz.
ABD vadelilerindeki ve Asya borsalarındaki kar satışlarına rağmen Borsa İstanbul’da yatay bir açılış öngörüyoruz. Merkez Bankası’nın bugünkü PPK toplantısında paralel faizleri değiştirmemesi ve ABD Tüfe verisinin düşük gelmesi (Beklenti %1,9) durumunda Borsa İstanbul’da yönün yeniden yukarıya dönmesini bekliyoruz. Risk iştahının güçlü seyretmeye devam etmesi durumunda endeks önümüzdeki haftalarda 96,500 direncini deneyebilir.
İş Yatırım olarak Merkez Bankası’nın faiz indirimine Eylül’de başlamasını bekliyoruz. Enflasyondaki düşüşün hızlanması, küresel risk iştahının iyileşmesi ve ABD ile yaşanan S400 gerginliğinin sona ermesi durumunda faiz indirimi zamanlamamızı Temmuz’a çekebiliriz.


* Piyasalar Raporu İş Yatırım Araştırma Bölümünün günlük raporundan alınmaktadır.

Varant Karşılaştırma Ekranına Ulaşmak için:
http://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varant-karsilastirma.aspx?group=index

Varant Seçer Ekranına Ulaşmak için:
http://www.isvarant.com/piyasa-analiz/varantsecer.aspx

Hesap/Analiz Ekranına Ulaşmak için:
http://www.isvarant.com/hesaplama-analiz.aspx

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için bize İş Varant Destek Hattından ulaşabilirsiniz. 0 212 350 2300 - www.isvarant.com

Raporu Göster

Analist: Melih Bora Delier