İş Varant | İhraçlar 03.12.2015 15:22:40


DAX® Varantları İş Varant’ ta

03.12.2015 Cuma günü Şubat Vadeli DAX Varantlarımız Piyasada İşlem Görmeye Başlıyor.

*****Yeni ihraç olacak varantların detaylarına ve uzun kodlarına ekli dosyadan ulaşabilirsiniz.******

12 Soruda DAX® Varantları

1. DAX® Varantı Nedir?
Dayanak varlığı DAX® endeksi olan varantlardır. DAX® varantları ile Borsa İstanbul’da DAX® endeksi üzerine beklentisi olan yatırımcılar kolaylıkla yatırım yapabilirler.

2. DAX® Varantları’nın Avantajları nelerdir?
İşvarant, DAX® varantları ile beraber bireysel yatırımcılara yatırımcıların yakından takip ettiği Alman finans piyasasında kolayca işlem yapabilme imkanı sunuyor.
Dar alım satım fiyat makası, piyasa yapıcı tarafından sağlanan yüksek likidite ve kaldıraç, DAX® varantlarının yatırımcılar için önemli bir yatırım aracı olmasını sağlıyor.

3. DAX® Varantlarının Dayanak Varlığı Nedir?
DAX® varantlarının dayanak varlığı DAX® endeksidir. Vadesonu uzlaşma fiyatları hesaplanırken DAX® endeksi dikkate alınır. DAX® varantları için www.isvarant.com hesaplama/analiz modülünde yaptığınız simulasyonlarda en yakın vadeli DAX® vadeli kontratını dikkate alınız. Dayanak varlık fiyat takibi veri sağlayıcılardan ilgili lisanslar elde ederek yapabilirsiniz.

4. DAX® Varantlarının Çarpanı Nedir?
DAX® varantlarının çarpanı 0,001’dir. Örnek vermek gerekirse 1000 tane DAX® alım (satım) varantı alan yatırımcı 1 adet DAX® endeksi almaya (satmaya) hak kazanır.

5. DAX®Varantlarının fiyatı nasıl hesaplanır?
DAX® varantlarının fiyatlarının hesaplaması diğer varantlar ile aynı formül kullanılarak yapılmaktadır. DAX® varantlarının fiyatlarının vade içinde alacağı değerlere dair simülasyonlar yapmak için en doğru adres https://www.isvarant.com/hesaplama-analiz.aspx ‘dir.

6. DAX® Varantları’nı Diğer Varantlardan Nasıl Ayırırsınız?
DAX® Varantların kısa kodlarında ilk iki harfte dayanak varlığı çağrıştırması için DX harfleri kullanılmaktadır.

7. Kimler DAX® Alım veya Satım Varantları Almalı?
DAX® endeksi üzerine düşüş veya yükseliş beklentisi olan yatırımcılar için uygundur. DAX® endeksinin yükselmesini bekleyen yatırımcılar ALIM varantlarını, DAX®endeksinin düşmesini bekleyen yatırımcılar SATIM varantlarını tercih etmelidir.

8. DAX® Varantlarının Son İşlem Günü Nedir?
DAX® varantlarının son işlem günü vade sonu tarihidir. Vade sonu sonrasında 3. iş günü değerde biten varantlara ödeme yapılır.
T: Son işlem günü - vade sonu tarihi
T+3: Değerde biten varantlara ödeme günü

9. DAX® Varantları’nın Vade Sonu Dayanak Uzlaşı Fiyatı Nasıl Hesaplanır?
Varantın vadesinde dikkate alınacak dayanak uzlaşı değeri, vade tarihindeki DBAG tarafından açıklanan Orta Avrupa Saatiyle (Central European Time - CET) 17:30 (İstanbul saatiyle saat 18:30) civarında belirlenen DAX® Endeksi kapanış değeridir. Uzlaşı fiyatı ile kullanım fiyatı arasındaki farkın çarpan ile çarpılması sureti ile bulunacak tutar vade sonu tarihindeki TCMB Türk Lirası - Euro satış kuru ile çarpılarak takas gününde yatırımcıya ödenir.

10. DAX® Varantları’nın Vade Sonu Hesaplamasına Örnek Verebilir misiniz?

Örnek 1:
Bir DAX® Alım Varantının,
Kullanım Fiyatı: 10.000 €
Varantın Çarpanı: 0,001
Uzlaşı Türü: Nakdi Uzlaşı
Vade Sonu Uzlaşı Değeri: 12.000 €
Vade Sonu Euro / TL: 3,0600 (TCMB Türk Lirası - Euro satış kuru)
Varanttan Elde Edilen Kar: 6,12 TL [ (12000-10000)*0,001*3,06=6,12]
*Bu değerin sıfır ya da eksi bir değer olması durumunda varant dönüşümü gerçekleştirilmez ve varant sıfır değer ile itfa olur.

Örnek2:
Bir DAX® Satım Varantının,
Kullanım Fiyatı: 9.000 €
Varantın Çarpanı: 0,001
Uzlaşı Türü: Nakdi Uzlaşı
Vade Sonu Uzlaşı Değeri: 8.000 €
Vade Sonu Dolar / TL: 3,0600 (TCMB Türk Lirası - Euro satış kuru)
Varanttan Elde Edilen Kar: 3,06 TL [ (9000 - 8000)*0,001*3,06=3,06]
*Bu değerin sıfır ya da eksi bir değer olması durumunda varant dönüşümü gerçekleştirilmez ve varant sıfır değer ile itfa olur.

11. DAX® Varantlarının Kazancı Stopaja Tabi midir?
DAX® varantlarından elde edilen karlar %10 stopaja tabidir. Stopaj kaynağında kesilir.

12. DAX® Varantlarının Riskleri Nelerdir ?
Dayanak varlık (DAX®) fiyatındaki değişiklikler bir kaldıraç ile DAX® varantının fiyatına yansımaktadır. Eğer beklentinin ters yönünde hareket gerçekleşirse DAX® varantının fiyatı da aynı şiddette gerileyebilir. Diğer yandan alım varantlarında vade sonunda Dayanak varlık (DAX®) fiyatı kullanım seviyesinin altındaysa; DAX® varantı "sıfır" değerle itfa olacaktır. Satım varantlarında ise vade sonunda Dayanak varlık (DAX®) fiyatı kullanım seviyesinin üstündeyse; DAX® varantı "sıfır" değerle itfa olacaktır.

Raporu Göster

Analist: Yurtiçi Piyasalar Müdürlüğü