USD/TL Varantları

USD/TL Varantları Nedir?

Dayanak varlığı USD/TL kuru olan varantlardır.

USD/TL Varantlarının Avantajları Nelerdir?

Dar alım satım fiyat makası, piyasa yapıcı tarafından sağlanan yüksek likidite ve kaldıraç ile USD/TL Varantları USD/TL üzerine beklentisi olan yatırımcılar için önemli bir alternatiftir. Ayrıca düşük işlem komisyonu ve işlem yapabilmek için teminat gerektirmemesi USD/TL varantlarının avantajları arasında yer alır.

USD/TL Varantlarının Riskleri Nelerdir?

Varantlar kaldıraçlı ürünler olduklarından yatırımcılar edindikleri kaldıraç sayesinde yüksek getiri elde edebilecekleri gibi yüksek zararlar da edebilirler. Yatırımcılar madalyonun iki yüzünü de dikkate alarak yatırım yapmalıdırlar. Varantlar vade sonlarında “sıfır” değer ile itfa olabilirler. Vade sonunda bir alım varantı uzlaşı değerinin kullanım fiyatını aşmadığı, satım varantı ise uzlaşı değerinin kullanım fiyatını aştığı durumda “sıfır” değer ile itfa olur.

USD/TL Varantlarının Dayanak Varlığı ve Çarpanı Nedir?

USD/TL varantlarının dayanak varlığı USD/TRY kurudur. 
USD/TL varantlarının çarpanı 5’tir.

USD/TL Varantlarında Vade Sonu Uzlaşma Fiyatı Nedir?

Varantların itfasında dikkate alınacak uzlaşı değeri, itfa tarihinde TCMB tarafından 15:30' da açıklanan gösterge niteliğindeki Türk Lirası - Amerikan Doları alış-satış kuru ortalamasıdır. 
TCMB gösterge kurları hakkında detaylı bilgiyi TCMB' den veya www.tcmb.gov.tr internet adresinden bulabilirsiniz.

Karda Biten Varantlar için Yatırımcıya Ödenecek Tutar Nasıl Hesaplanır?

Yatırımcıya ödenecek tutar kullanım fiyatıyla dayanak varlık vade sonu uzlaşı fiyatı arasındaki farkın çarpan(5) ile çarpılmasıyla elde edilir.

Örnek: Bir USD/TL Alım Varantının kullanım fiyatı 2,85 iken TCMB tarafından açıklanan USDTRY değeri 3,00 olur ise, varantın yatırımcıya sağladığı kar 0,75 TL’dir.[(3-2,85)*5)=0,75]

Örnek: Bir USD/TL Satım Varantının kullanım fiyatı 3,10 iken TCMB tarafından açıklanan USDTRY değeri 3,00 olur ise, varantın yatırımcıya sağladığı kar 0,50 TL’dir.[(3,10-3)*5)=0,50]
USD/TL Varantlarının Kazancı Stopaja Tabi midir?
Döviz varantlarından elde edilen karlar %10 stopaja tabidir. Stopaj kaynağında kesilir. Endeks, Pay ve Düello varantları stopaja tabi değildir.

Kimler USD/TL Varantı Almalı?

USDTL’de beklentisi olan yatırımcılar için uygundur. Alım varantı alan yatırımcı USDTL’nin değer artışından, satım varantı alan yatırımcı ise USDTL’nin değer düşüşünden getiri elde etmeyi hedefler.

USD/TL Varantlarının Son İşlem Günü Nedir?

USD/TL Varantlarının son işlem günü vade sonu tarihidir. Vade sonu sonrasında 3. işgünü değerde(karda) biten varantlara ödeme yapılır. 
T: Son İşlem Günü = Vade Sonu Tarihi
T+3: Değerde Biten Varantlarda Ödeme Günü

Adınız

Soyadınız

E-Posta Adresiniz