GBP/USD Varantları

GBP/USD Varantı Nedir?

Dayanak Varlıgı GBP/USD olan varantlardır.

GBP/USD Varantlarının Avantajları Nelerdir?

İşVarant, GBP/USD varantlarında sağladığı yüksek likidite ve geniş yelpaze ile yatırımcılara kolaylıkla işlem yapma olanağı sunmaktadır.


Varantlar doğası gereği kaldıraçlı ürünler olduklarından müşteriler düşük yatırımlarla büyük nominal değerler üzerinden yatırım yapma şansı yakalarlar.


Ayrıca düşük işlem komisyonu ve işlem yapabilmek için teminat gerektirmemesi GBP/USD varantlarının avantajları arasında yer alır.

GBP/USD Varantlarının Riskleri Nelerdir?

Varantlar kaldıraçlı ürünler olduklarından yatırımcılar edindikleri kaldıraç sayesinde yüksek getiri elde edebilecekleri gibi yüksek zararlar da edebilirler. Yatırımcılar madalyonun iki yüzünü de dikkate alarak yatırım yapmalıdırlar.


Varantlar vade sonlarında “sıfır” değer ile itfa olabilirler. Vade sonunda bir alım varantı uzlaşı değerinin kullanım fiyatını aşmadığı, satım varantı ise uzlaşı değerinin kullanım fiyatını aştığı durumda “sıfır” değer ile itfa olur.

GBP/USD Varantlarının Dayanak Varlığı ve Çarpanı Nedir?

GBP/USD varantlarının dayanak varlığı GBP/USD paritesidir.


GBP/USD varantlarının çarpanı 5’dir.

GBP/USD Varantlarının Vade Sonu Uzlaşma Fiyatı Nedir?

Varantın vadesinde dikkate alınacak dayanak gösterge uzlaşı fiyatı, vade tarihinde TCMB tarafından saat 15:30 itibarıyla belirlenen gösterge niteliğindeki Pound - Amerikan Doları çapraz kurudur. Uzlaşı fiyatı ile kullanım fiyatı arasındaki farkın çarpan ile çarpılması sureti ile bulunacak tutar vade tarihindeki TCMB  Türk Lirası – Amerikan Doları alış kuru ile çarpılarak takas gününde yatırımcıya ödenir.

Karda Biten Varantlar için Yatırımcıya Ödenecek Tutar Nasıl Hesaplanır?

Yatırımcıya vade sonunda ödenecek tutar kullanım fiyatıyla dayanak varlık vade sonu uzlaşı fiyatı arasındaki farkın çarpan(5) ve 15:30 TCMB Türk Lirası - Amerikan Doları alış kuru ile çarpılmasıyla elde edilir.


Örnek: Bir alım GBP/USD varantının işleme koyma fiyatı 1,3000 iken vade sonu uzlaşı değeri 1,3550, TCMB USDTRY Alış Kuru 3,7500 olur ise, varantın yatırımcıya sağladığı kar 1,43 TL olacaktır. [ 3,75*5*(1,3550-1,3000)=1,03]

Örnek: Bir GBP/USD satım varantının işleme koyma fiyatı 1,3000 iken vade sonu uzlaşı değeri 1,2500, TCMB USDTRY Alış Kuru 3,7500 olur ise, varantın yatırımcıya sağladığı kar 1,25 TL olacaktır. [ 3,75*5*(1,3000-1,2500)=0,93]

GBP/USD Varantları Stopaja Tabi midir?

Evet, GBP/USD varantları elde edilen kardan %10 stopaja tabidir. Stopaj kaynağında kesilir. GBP/USD varantlarından zarar edilmesi durumunda yatırımcı stopaj ödemez.

Kimler GBP/USD Varantı Satın Almalı?

GBP/USD varantları GBP/USD paritesi üzerinde yükseliş veya düşük beklentisi içinde olan yatırımcılar için uygundur. Paritenin yükseleceği yönünde beklentisi olan yatırımcılar alım, düşüş beklentisinde olan yatırımcılar ise satım varantlarını tercih etmelidirler.

GBP/USD Varantlarının Son İşlem Günü Nedir?

GBP/USD Varantlarının son işlem günü vade sonu tarihidir. Vade sonu sonrasında 3. işgünü değerde (karda) biten varantlara ödeme yapılır.

T: Son İşlem Günü (Vade Sonu Tarihi)
T+3: Değerde Biten Varantlarda Ödeme Günü

Adınız

Soyadınız

E-Posta Adresiniz